Twenty Fifteen - en to tr translation catalogue (62 entries)

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
tr: WordPress ekibi

note: Description of the plugin/theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
tr: 2015 varsayılan temamız temiz, blog odaklı ve duruluk ön planda tutularak tasarlandı. Yirmi Onbeş'in basit, ileri dönük tipografisi, geniş bir yelpazedeki ekran boyları ve bir çok dil için en üst düzey okunabilirlik sağlar. Mobil öncelikli olarak tasarladığımız temamızda, ziyaretçileriniz ister akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlardan, isterlerse masa üstü bilgisayarlardan görüntülesinler, içerik hep merkezdedir.

note: Theme Name of the plugin/theme
en: Twenty Fifteen
tr: Yirmi Onbeş

en: Previous post:
tr: Önceki yazı:

en: Previous
tr: Önceki

en: Next post:
tr: Sonraki yazı:

en: Next
tr: Sonraki

en: Search Results for: %s
tr: Arama sonuçları: %s

en: % Comments
tr: % yorum

en: 1 Comment
tr: 1 yorum

en: Leave a comment
tr: Bir yorum yapın

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
tr: Tam boyut

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
tr: Etiketler

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
tr: Kategoriler

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
tr: Yazar

[ctx: Used before post format.]
en: Format
tr: Biçim

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
tr: Yayın tarihi

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: Newer Comments
tr: Yeni yorumlar

en: Older Comments
tr: Eski yorumlar

en: Comment navigation
tr: Yorum dolaşımı

en: Blue
tr: Mavi

en: Purple
tr: Mor

en: Pink
tr: Pembe

en: Yellow
tr: Sarı

en: Dark
tr: Koyu

en: Default
tr: Varsayılan

en: Header and Sidebar Background Color
tr: Başlık ve yan sütun arka plan rengi

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
tr: Küçük ekranlarda başlığa, geniş ekranlarda yan sütuna uygulanır.

en: Base Color Scheme
tr: Taban renk şeması

en: Header and Sidebar Text Color
tr: Başlık ve tan sütun metin rengi

en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
tr: Yirmi onbeş en az WordPress 4.1 gerektirir. Siz şu an %s sürümünü kullanıyorsunuz. Lütfen güncelleyip tekrar deneyin.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
tr: <span class="meta-nav">Yayın yeri</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next Image
tr: Sonraki görsel

en: Menu and widgets
tr: Menü ve bileşenler

en: Previous Image
tr: Önceki görsel

en: Skip to content
tr: İçeriğe geç

en: collapse child menu
tr: Alt menüyü toparla

en: expand child menu
tr: Alt menüyü genişlet

[ctx: Add new subset (greek, cyrillic, devanagari, vietnamese)]
note: Translators: To add an additional character subset specific to your language, translate this to 'greek', 'cyrillic', 'devanagari' or 'vietnamese'. Do not translate into your own language.
en: no-subset
tr: alt kırılım yok

[ctx: Noto Serif font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Serif, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
tr: off

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
tr: Yan sütunda gözükecek bileşenleri buradan ekleyin.

en: Widget Area
tr: Bileşen alanı

en: Social Links Menu
tr: Sosyal bağlantılar menüsü

en: Primary Menu
tr: Birincil menü

en: Proudly powered by %s
tr: %s gururla sunar

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
tr: Aradığınız sayfa bulunamadı. Belki arama kutusu aradığınızı bulma konusunda yardımcı olabilir.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
tr: Üzgünüz fakat aradığınız kriterler ile örtüşen sonuç bulunamadı. Lütfen başka kriterler ile tekrar deneyin.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
tr: İlk yazınızı yayınlamaya hazır mısınız? <a href="%1$s">Buradan başlayın</a>.

en: Nothing Found
tr: Bulunamadı

en: Edit
tr: Düzenle

en: Pages:
tr: Sayfalar:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
tr: Okumaya devam et %s

en: Comments are closed.
tr: Yorumlar kapalı.

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
tr[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; için bir yorum
tr[1]: &ldquo;%2$s&rdquo; için %1$s yorum

en: View all posts by %s
tr: %s tarafından yazılan tüm yazılar

en: Published by
tr: Yayınlayan

en: Page
tr: Sayfa

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
tr: Burada bir şey bulamadık. Bir de aramayı denemek ister misiniz?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
tr: Off! Bu sayfa bulunamadı.
