Ağaç ve orman ürünleri ihracatı 2017’nin ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artarak 1 milyar 36 milyon dolara ulaştı.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, yılın ilk çeyreğinde ağaç ve orman ürünleri dış satımı tutarının 1 milyar doları geçtiğini belirterek, yıl sonunda 3 milyar doları mobilya ihracatı olmak üzere, 5 milyar dolar rakamına ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Güleç, “İlk çeyrek ihracatında 1 milyar 36 milyon doları yakaladık. Geçen yıl aynı döneme göre yaklaşık yüzde 5 artış yaşandı. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği olarak ise geçen yıla göre yüzde 10’luk büyümeyle 317 milyon dolarlık dış satım rakamına ulaştık.” dedi.

“Irak, sektörün en önemli pazarı”

Güleç, ihracat yaptıkları ülkelere ilişkin olarak da şu bilgileri verdi:

“Irak sektörümüzün her zaman en önemli pazarı ama ondan sonra Avrupa’nın en önemli ülkelerinden biri olan İngiltere’ye ihracat artıyor. Arkasından Suudi Arabistan’da ciddi anlamda artışlarımız var. Almanya her zaman bizim pazarımız. Eski pazarlarımızı tekrar kazanıyoruz. Bunun gibi Libya’ya yine ilk 10’da ciddi anlamda ihracatımız arttı. Azerbaycan ve Gürcistan da bizim için önemli. İlk 3 ayda ihracatımızı artırdığımız ülkeler bunlar.”