Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Alman Mevkidaşı Brigitte Zypries ile bir araya gelerek referandum döneminde yaşanan gerginlik ve sözlü tartışmaların ardından iş ilişkilerini yeniden canlandırmanın yollarını görüştü.

Dün gerçekleşen buluşmanın ardından açıklama yapan Bakan Zeybekçi, karşılıklı ticaret hacminin iki katına çıkarak yıllık 70 milyar euroya ulaşabileceğini belirtti.

Alman Bakan Zypries de Almanya’nın Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı olduğunu söyleyerek, Berlin’in bu bağı daha da ileriye götürmek konusunda kararlı olduğunu dile getirdi. Ankara’nın Alman şirketler tarafından yapılan yatırımların devamı için hukukun üstünlüğünü garanti etmekle beraber güvenilir bir ortam oluşturması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yasal güvenlikler konusunda net garantilere ihtiyaçları olduklarını vurgulayan Alman Bakan, “Alman hükümeti ve Alman sanayisi için hukukun üstünlüğü merkezi bir gerekliliktir” diyerek, ortak bir ekonomi komisyonunun yılın sonuna doğru toplanacağını söyledi. Aynı zamanda Alman-Türk enerji forumunun da yeniden aktif hale getirileceğini belirtti.

Karşılıklı ilişkiler geçtiğimiz yıl yaşanan darbe girişiminin ardından yapılan gözaltı ve tutuklamalar ile Türkiye’nin Die Welt muhabiri Alman – Türk Deniz Yücel’i ‘terörist ajan’ olarak tutuklamasının ardından gerilmişti.