Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile birlikte yeni asgari ücreti açıkladı. Türk-İş heyetinin yer almadığı toplantı sonrasında 2023 yılında geçerli olacak asgari ücretin net 8 bin 506 TL olacağını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Taraflar arasında makul bir noktada uzlaşma sağlanabilmesi için samimi gayret sarf ettik. Gönlümüz, çalışan temsilcilerinin de bugün aramızda olmasını isterdi ancak taraflardan herhangi biri katılmadığı için hem çalışanların alacak en az maaş düzeyinin hem de buna endeksli pek çok geliri belirleyen asgari ücreti ortada bırakamayız. Açıklayacağımız asgari ücret rakamı, ülkemizin genel ekonomik ve sosyal görünümüyle de uyumludur. Memur ve emekli maaşlarında yapılacak artış oranlarını da bu şekilde tespit edeceğiz.

‘SIRTIMIZDA KÜFE VAR’

Adeta akrebin kıskacında yoğrularak gelişen, büyüyen, güçlenen, Türkiye’nin gerçekten çok büyük fedakarlıklarla kazandığı imkânları her bir insanımızın emrine vermeyi sürdüreceğiz. 2002 yılında 184 TL olan asgari ücret bizim dönemimizde nominal olarak 30 kat, reel olarak yüzde 142 oranında artmıştır. Geçtiğimiz yıl başında asgari ücret o günlerin şartları dikkate alınarak, yüzde 50 artışla net 4 bin 253 liraya yükseltilmiştir. Sadece bununla kalmamış asgari ücretten alınan gelir vergisi ve damga vergisi de kaldırılmıştır. Ayrıca tüm gelirlerin asgari ücret kadar kısmı bu muafiyet kapsamına dahil edilmiştir. Yıl içinde enflasyonda yaşanan yüksek artış bizi temmuz ayında yeni bir düzenlemeyle asgari ücreti 5 bin 500 liraya çıkarmaya yöneltmiştir. Bütün bunları yaparken unutmayalım sırtımızda bu devletin küfesi var. Bütün bunlarla beraber bu hesapları da ilmek ilmek dokuyarak yapıyoruz.

‘ENFLASYONU YÜZDE 20’YE İNDİRECEĞİZ’

Böylece yıl içinde asgari ücrette ortalama yüzde 80 ve kümülatif yüzde 95 oranında artış sağlanmıştır. Ülkemizi faiz, kur, enflasyon cenderesinden çıkarma mücadelesinin meyvelerini toplamaya başladığımız şu kritik dönemde hem hakları koruyan hem dengeyi gözeten bir yol istiyoruz. Ama tabii sırtında küfe olmayanlar atıyorlar. Şu kadar, bu kadar filan falan değil. Çünkü bir sıkıntısı yok. Artık nereye giderse gitsin. Ama biz çok hassasız ve 85 milyon nüfusu olan ülkemiz, ki bu yıl bir milyonun üzerinde artış daha söz konusu. Enflasyonu yıl ortasında yüzde 30’lara, yıl sonunda yüzde 20’lere indirmekte kararlıyız. Her vatandaşımdan hesabını buna göre yapmalarını istiyoruz.

Asgari ücreti belirlerken hem geçmiş kayıpları telafi edecek hem de önümüzdeki yıla dair öngörümüzü destekleyecek bir yaklaşım benimsedik. Şayet beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak, tıpkı geçen yıl olduğu gibi yine bir ara zam yapmaktan da kaçınmayız.

YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE ARTIŞ

Ülkemizde her kesim gibi işçilerimizin, emekçilerimizin, çalışanlarımızın gelir ve refah seviyesini arttırmış bir yönetim olarak bundan sonra da hiç kimsenin hakkının zayi olmasına meydan vermeyiz. Asgari ücretin 2023 yılında 8 bin 506 TL olarak uygulanması için aramızda mutabık kaldık. Bu asgari ücretin tabii işverene yansıması olduğu gibi bize de yansıması var. Böylece asgari ücret temmuz ayına göre yüzde 54.66 oranında artış sağlanmış, yıllık ortalama artış oranı yüzde 70’in üzerinde gerçekleşmiştir.”

TİSK’TEN İŞVERENE İLAVE ARTIŞ ÇAĞRISI

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, “Her platformda ifade ettiğimiz gibi bu süreçte 3 önceliğimiz vardı. Ülkemizin sürdürülebilir refahı, çalışanların enflasyon karşısında korunması ve işletmelerimizi ayakta tutarak üretimde devamlılığın sağlanması. Günün sonunda esas olanın birlik ve beraberlik olduğuna inanıyoruz. Doğal olarak bu ücreti düşük bulanlar, yüksek bulanlar, dengeli bulanlar olacaktır. asgari ücret taban ücrettir, makul olması gerekir. Belirlenen rakamın üzerine çıkma imkânı olan işverenlerimize ilave adımları atma çağrısında bulunuyoruz. Hedefimiz ortalama ücretin artması olmalıdır” dedi. Çalışma Bakanı Bilgin de, “Asgari ücret Türkiye’de ücretli çalışanların yaklaşık yüzde 37’sini ilgilendiriyor, bütün ücret yapılarını ilgilendiriyor. Bu demektir ki açıklanan rakam bütün çalışanları da refahtan pay alacakları yeni bir ücret skalasına ulaştıracaktır. Türkiye’nin büyümesine yakışan bir tutumdur. Bu yaklaşım ekonomik kalkınmayı, toplumun bütünleşerek üretim sürecine verimli şekilde katılımını sağlayacaktır” diye konuştu.