Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Haydar Güçlü, Avustralya ile gıda ticaretini artırmak istediklerini belirtti.

UMSMİB organizasyonu ile Avustralya’nın Sidney kentinde düzenlenen “Fine Food Australia 2015 Fuarı”na katılan Bursalı firma yetkilileri, Türk gıda ürünlerini ve içeceklerini tanıttı.

Güçlü, fuarın ardından Avustralya pazarını değerlendirdiği yazılı açıklamasında, birlik olarak Fine Food Australia Fuarı’nı önemsediklerini ifade etti.

UMSMİB organizasyonu ile fuara, sektörde söz sahibi 9 firma ile katıldıklarını ve 108 metrekare alanda ürünler sergilediklerini kaydeden Güçlü, Avustralya ile olan gıda ticaretini artırmak istediklerini bildirdi.

Güçlü, alkolsüz içecekten, donmuş meyve sebze ürünleri, salça, turşu, reçel ve konserveye kadar pek çok gıda ve içecek ürünlerinin sergilendiği fuarda, Türk gıdasına olan güvenin tescillendiğini, Türk ürünlerini dünyanın dört bir yanında tercih edilir hale getirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Çin Halk Cumhuriyeti, ABD, Hindistan, Japonya, Singapur ve Almanya’nın, Avustralya’nın önemli ithalat pazarları olduğuna dikkat çeken Güçlü, şunları kaydetti:

‘Yüzde 9,49 artış gösterdi’

“Avustralya’nın, Türkiye’den yaptığı ithalat yıllar itibarıyla artış gösteriyor. Avustralya’nın toplam ithalatından yüzde 0,30 pay alıyoruz. 2014 yılında, 680 milyon dolarlık ithalat, yaklaşık 505 milyon dolar da ihracat yaptık. TİM verilerine göre, Türkiye 2015 yılının ilk 8 ayında Avustralya’ya 303,3 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. 2015 yılının ilk 8 ayında Türkiye’nin Avustralya’ya ihracatı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 9,74 düştü. Sektörler bazında yapılan ihracat verileri incelendiğinde, meyve sebze mamulleri sektörü, 14,4 milyon dolar ile Avustralya’ya yapılan ihracattan yüzde 4,76 pay aldı. Bu dönemde, Avustralya’ya yapılan meyve sebze mamulleri ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, yüzde 9,49 artış gösterdi.”

Güçlü, fuarda, sektörün ihracatını artıracak iş görüşmelerinin de yapıldığına değinerek, şu bilgileri verdi:

“Fine Food Australia 2015 Fuarı’nda yalnızca Avustralya ile değil fuara milli katılım gösteren Şili, Çin, Mısır, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, ABD gibi dünyanın farklı yerlerinden gelen 17 ülkenin sektör temsilcileri ile yoğun görüşmelerimiz oldu. 38 ülkenin 934 firma ile temsil edildiği fuarda; firmalarımız 46 resmi iş toplantısı gerçekleştirdiler.  Yakın dönemde bu görüşmelerin ihracatımızı artıracağına inanıyoruz.”

Kaynak: www.dunya.com/