Teklifin mayıs ayında TBMM’ye sunulacağını kaydeden Bilgin, 3600 ek göstergede adalet duygusunun zedelenmeyeceğini belirterek, “Şubatta açıklama yapabiliriz” dedi. Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin ardından çalışma hayatını yakından ilgilendiren başlıklarla ilgili soruları yanıtlayan Bakan Bilgin, son dönemde 3600 ek gösterge meselesine yoğunlaştıklarını kaydetti.

Bu konuda kurumlar arasında görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Bakan Bilgin, “Mayıs ayında 3600 ek gösterge Meclis’e gelebilir. Kurumlar arası teknik çalışmalar devam ediyor. Tahmin ediyorum şubat ayında bir açıklama yapılır” diyerek şunları söyledi: “Dört meslek grubuyla birlikte başka grupları içine alan statüler var. Avukatlar var, hukukçular var, il müdürü var mesela.

Ona bağlı birisi mesela sağlık şube müdürü. Bu statüleri yeniden adil şekilde çalışıyoruz. Ama o düzenlemeyi yapacağız. 3600’de dediğim gibi biz adalet duygusunu zedelemeyen bir düzenleme yapmak istiyoruz. İl müdürü 3600, ona bağlı memur 3600 olmaz. Daha kapsamlı, adalet duygusunu zedelemeyen, statüler arası farklılaşmayı koruyan, onların dışında başka rakamlar ek göstergeler koyabiliriz. Biz alternatif şeyler yapıyoruz.

En adil, en uygun düzenlemeyi yapıyoruz. Çok alternatif var ama bunu teke indirmeye çalışıyoruz.” Ek zam bekleyen kamu işçileriyle ilgili de kısa bir açıklama yapan Bilgin, “Biz enflasyon farkını orada da memurlarımızda olduğu gibi işçilerimize taahhüt ettik” dedi.

AGİ AÇIKLAMASI: ÜCRETLER GERİYE GİDEMEZ

BAKAN Vedat Bilgin, Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ile ilgili olarak da şunları söyledi: “İş Kanunu’nun 62. maddesi öyle bir kesintiyi mümkün görmüyor. Yapanlar sadece bir grup. İşverenler yanlış yapıyor. 62. maddemiz çok açık; ücretler geriye gidemez. Brüt maaş alsaydınız onun üzerinden size vereceklerdi. Şu anda yapılan işlem yanlış. Çalışma Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde açıklaması var, yapamaz, hukuka aykırı, böyle bir uygulama yapamaz. Yanlış hesaplama yapıyorlar, kanun çok açık.”