Üretim planlamasını yapabilmek için Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) yönetmeliğinde değişiklik yaparak 1 Eylül’de başlayıp 30 Haziran’da sona eren ÇKS başvuru süresinin 1 Eylül-31 Aralık olarak belirlendiğini söyleyen Bakan Kirişci, “Yani 10 ay yerine 4 aylık bir süre içerisinde bu başvuruyu yapma imkânını veya bu başvuruların bu süre zarfında yapılması imkânını getirdik. 6 bin 649 çiftçimiz henüz kayıt yaptırmamış. Tarım kanunu, tohumculuk kanunu, lisanslı depoculuk gibi mevzuat açısından pek çok düzenlemeyi nasıl hükümetlerimiz çiftçilerimizin istifadesine sunmuşlar ve bundan dolayı büyük bir değişim sağlamışlarsa, bunda da dijitalleşme adına bir devrim diyebiliriz. Tarım cebimde mobil uygulaması nedir? Tıpkı diğer yazılımlar gibi bu da süreç içerisinde mutlaka kendini güncelleyecektir. Tarım cebimde tamamıyla Bakanlığımıza ait yerli bir uygulamadır” değerlendirmesini yaptı.

TARIMLA İLGİLİ BİLGİLERE ULAŞILABİLECEK

Tarım Cebimde uygulaması ile çiftçilerin il ve ilçe teşkilatlarına gitmeden bakanlık hizmetlerine başvuru yapabileceklerini hatırlatan Kirişci, “Ayrıca bu tarımla ilgili bilgilere ulaşabilen bir mobil uygulama. Çiftçi kayıt sisteminde olmayanlar da bu uygulamayı kullanabilecek. Bitkisel üretim, hayvansal üretim. Birinci başlıkta 5 alt başlık veya 5 alt menü yer almakta. Bunlarla biz yapmak istediklerimizi de burada görebilmekteyiz. İlçe bazlı ürün öneriler. Bu herkese açık. ÇKS belgesi almak, e-Devlet üzerinden kimlik doğrulamasıyla kayıtlı çiftçilerin gireceği menü. Sonuncu alt menü destek kalemleridir. Tüm kullanıcılara açıktır. Tarıma ilgi duyan A kişisi gelip bu alt menüden acaba ben bu üretimi gerçekleştirirsem hangi desteklerden yararlanabileceğine bakabilmektedir” açıklamasını yaptı.

Bakan Kirişci sözlerini şöyle sürdürdü: “Hayvansal üretimle ilgili alt başlık 7 tane. Daha doğrusu menü hayvansal üretimle ilgili. Örneğin Kurban Bayramı’nda hayvan alacaksınız, küpesi üzerinden böyle bir hayvan var mı yok mu gibi bir bilgiye alt menü kullanarak ulaşabileceksiniz. Veteriner sağlık raporu doğrulama, destek takvimi, şu anda sadece bitkisel ve hayvansal üretime ilişkin destekleri açık açık bildirmektedir. Bakan olduğumuzu bilen herkes telefon numaramıza erişebiliyor.”