Sedat ALP

İZMİR – Ege Bölgesi kentlerinde OSB’lerde yatırım hareketliliği sürüyor. İzmir, Manisa, Denizli, Aydın, Uşak ve Kütahya’daki OSB’lerin bazılarında parsel arzı talebi karşılamıyor. İzmir Aliağa’daki ALOSBİ’de 30 firma fabrika inşaatlarını sürdürüyor.

Tire OSB’de Sütaş’ın 280 milyon liralık, Gürsüt’ün 89 milyon liralık yatırımları tamamlanacak. LM Wind Power’ın Bergama OSB’deki yatırımı başladı. Torbalı OSB’de bu yıl 10 firma inşaata başlayacak. Pancar OSB’de ise bu yıl 7 fabrika hizmete girecek. Buca Ege Giyim OSB’de bu sene 3 tekstil firması daha faaliyete geçecek. Çardak Özdemir Sabancı OSB’de faaliyete geçme aşamasındaki 7 tesise ek olarak bu yıl da 10’un üzerinde yatırımın başlaması bekleniyor. Denizli Makine İhtisas OSB için 90 ön talep geldi. Tam doluluğa ulaşan Aydın OSB’de 6 firma üretime başlayacak. Ortaklar OSB’de 3 yeni tesis kuruluyor. Uşak’ta Deri Karma OSB’de 13 firmanın inşaatı devam ediyor. Uşak OSB’de ise bu yıl 12 firmanın daha üretime başlaması planlanıyor. Kütahya 2. OSB’de NG Kütahya’nın 150 milyon TL’lik yatırımı temmuzda üretime başlayacak. Manisa OSB’de geçen yıl 7 fabrika faaliyete geçti. Bu yıl Tirsan Kardan, Frito Lay Gıda, Mitsubishi Electric Turkey ve Vestel Beyaz Eşya’nın da aralarında bulunduğu 6 yeni fabrika devreye girecek.

OSB dışında da önemli yatırımlar yapılıyor

2008’de Petkim’i alan SOCAR Türkiye, Petkim Yarımadası’ndaki 31 milyar liralık yatırımları sürüyor. SOCAR’ın liderliğinde bir grup uluslararası yatırımcı, OMV Petrol Ofisi’nin Aliağa’daki Depolama Tesisleri’ni alıyor. SOCAR, PO’ya da talip. Vestel, Manisa OSB’deki tesislerine ek 260 milyon liralık yatırım kararı aldı. 2018’de tamamlanacak yatırımla yıllık 750 bin çamaşır ve 750 bin kurutma makinası üretilecek. İzmirli Gürel ailesine ait Kütaş da Turgutlu’da yeni fabrika yatırımı yapacak. Kütaş, 70 milyon lira yatırımla Güzelbahçe’deki mevcut fabrikasının 4 katı büyüklüğünde yeni bir fabrika kuracak. Türkerler Holding, İzmir’de 4 projeye toplam 4.1 milyar liranın üzerinde yatırım yapıyor. Gama ve GE ile birlikte Bayraklı’da şehir hastanesi kuruyor. Halkapınar’daki Mahall Bomonti projesine 1.1 milyar lira yatırım yapacak. Tire ve Kiraz’da rüzgar enerji santralları kuruyor. İşadamları Hüsnü Özyeğin ve Muzaffer Polat, Kınık’ın Elmadere mevkiinde 770 milyon liralık kömür madeni yatırımı yapıyor. Arkasından 2.4 milyar liralık kömür santralı projesi başlayacak. Folkart Yapı’nın proje aşamasındakilerle birlikte İzmir’e 3 milyar liralık yatırım programı var.

İŞTE ŞEHİR ŞEHİR YENİ YATIRIMLAR

İZMİR

HER OSB’DE YENİ YATIRIM VAR

2017’de birçok yeni tesis üretime geçecek. Tire OSB’de Sütaş’ın 280 milyon liralık, Gürsüt’ün 89 milyon liralık yatırımı tamamlanmak üzere. Rüzgar türbini kanat fabrikası kuracak olan LM Wind Power’in Bergama OSB’de (BOBSİ) yatırımının temeli atıldı. Aliağa’da bulunan ALOSBİ’de 2016’da 14 firma üretime başladı. 30 firma fabrika inşaatlarını sürdürüyor. Alanın yüzde 40’ı Kimya İhtisas OSB’si olarak ayrıldı. Torbalı OSB’de 3 firma geçen yıl üretime başlarken, bu yıl 10 firmanın inşaatı başlayacak. Yine bu ilçedeki Pancar OSB’de ise geçen yıl 25 tesis yatırımını tamamlandı. Şu anda bin 30 kişinin çalıştığı Pancar OSB’de bu yıl da 7 fabrikanın hizmete girmesi hedefleniyor. Kemalpaşa OSB’de 2016’da 6 yeni tesis açıldı. Buca Ege Giyim OSB’de mevcut 87 tesise geçen yıl 12 fabrika daha eklendi. Bu sene faaliyete girecek 3 tekstil firmasıyla istihdam 6 bine ulaşacak.

DENİZLİ

YENİ BÖLGEYE REKOR BAŞVURU

Tekstil sektöründe sağladığı atılımla Anadolu’nun gelişen kentleri arasında anılan Denizli’de Honaz’da bulunan Denizli OSB’nin dolması sonrası yeni yatırım talepleri nedeniyle devreye alınan Çardak Özdemir Sabancı OSB’de faaliyete geçme aşamasındaki 7 tesise ek olarak yeni yılda 10’un üzerinde yatırımın başlaması bekleniyor. Son olarak Denizli Sanayi Odası ve Denizli Makina Sanayici İş Adamları Derneği tarafından başvuruya açılan Denizli Makine İhtisas OSB için 90 sanayicinin ön talepte bulunması yakın vadede yatırımların artacağını gösteriyor. 11 fabrikanın üretimde olduğu Denizli Deri İhtisas OSB’de ise 1 fabrikanın inşaatı sürerken, bu yıl yatırıma başlaması planlanan 2 fabrika bulunuyor.

AYDIN

GIDA SEKTÖRÜ AĞIRLIKTA

Aydın’da da tam doluluğa ulaşan Aydın OSB’de 6 firmaya ait üretim tesislerinde yeni yılda üretime başlanacak. Bölgede 1 fabrikanın inşaat devam ediyor. Aydın’da Ortaklar OSB’de ise 3 yeni tesisle 400 kişilik ek istihdam yaratılması planlanıyor. Aydın’daki OSB’leri daha çok süt, süt işleme tesisleri başta olmak üzere gıda ağırlıklı firmalar ve tarım makineleri üreticileri tercih ediyor.

UŞAK

12 FİRMA DAHA ÜRETİME BAŞLAYACAK

Ege Bölgesi’nde deri mamulleri üretim merkezi konumundaki Uşak’ta Deri Karma OSB’de 269 firmaya ek olarak 13 firmanın inşaatı devam ediyor. Yeni yatırımlarla istihdamın 4 bine ulaşması hedefleniyor. Uşak OSB’de ise geçen yıl faaliyete başlayan 14 firmaya ek olarak bu yıl 12 firmanın daha üretime başlaması ve istihdamın 12 bin kişiye ulaşması planlanıyor. Sarar Battaniye, Akdermak Tekstil, Başak Tekstil ve Doğuş Tekstil firmalarının yeni yılda istihdam artışına büyük katkı sağlayacağı belirtiliyor.

KÜTAHYA

YENİ SERAMİK FABRİKASI KURULUYOR

Kütahya’daki mevcut dört OSB’de ağırlıklı olarak gıda, tekstil, konfeksiyon, otomotiv, porselen, makine imalatı üzerine firmaların yer alıyor. Kentin ismi ile markalaşan NG Kütahya, Kütahya 2. OSB’de 150 milyon TL’lik yatırımla yeni bir seramik fabrikası kuruyor. ‘15 Temmuz Şehitleri Seramik Fabrikası’ adı verilen tesis Temmuz 2017’de üretime başlayacak. 44 bin metrekare kapalı olan olacak fabrika yılda 7.5 milyon metrekare üretim kapasitesine sahip olacak. 2. OSB’de Kümaş Manyezit de yatırım yapıyor.

MANİSA

2017 DE HAREKETLİ GEÇİYOR

Manisa’da da 2016 hareketli geçti. 185 tesiste 45 bin 700 istihdamın sağlandığı Manisa OSB’de geçen yıl 97 milyon dolar yatırımla devreye alınan 7 fabrikayla bin 265 ilave istihdam sağlandı. Manisa’da bu yıl Tirsan Kardan, Frito Lay Gıda, Mitsubishi Electric Turkey ve Vestel Beyaz Eşya’nın da aralarında bulunduğu 6 yeni fabrikanın devreye girmesiyle bin 200 kişiye daha iş imkanı sunulacak.

Japonlardan özel ilgi

İzmir’de 2016’nın ilk 6 ayı itibariyle toplam 2 bin 237 yabancı sermayeli firmanın yatırımı var. Son dönemde Japon yatırımcıların ilgisinde belirgin bir artış var. 2012 yılından bu yana Nippon Ham, Denso Corporation, Pigeon Corporation, GS Yuasa Corp., Yusen Logistics, Sun Chemical, Tokyo Ink Group, Yanmar Corp., Mitsubichi Elekt., Ajinomoto, Türkiye’deki firmalarla ortaklığa gittiler.

Ege’de devam eden bazı önemli yatırımlar

► SOCAR Türkiye: Star rafinerisi

► Vestel Manisa: Yeni fabrika

► Türkerler: Kent Hastanesi, Mahall Bomonti, RES projeleri

► Hüsnü Özyeğin-Muzaffer Polat: Kömür madeni ve termik santralı

► Folkart: 3 milyar liralık yeni gayrimenkul projesi

► Kütaş: Turgutlu’ya yeni fabrika

► Sütaş: Tire OSB süt fabrikası

► Gürsüt: Tire OSB süt fabrikası