Ekonomi Bakanlığınca, bazı ürünlerin Rusya’dan ithalatına yasak getirildiği iddialarına ilişkin, “İthalat Rejimi kapsamında son zamanlarda ithalatı yasaklamaya veya kısıtlamaya yönelik herhangi bir karar alınmamıştır. Gümrük vergisinden muaf olarak ithalat yapılmasını öngören Dahilde İşleme İzin Belgelerinde ihracatçılarımızın talebi üzerine ithalatın yapılacağı ülke bilgilerinin de belirtilmesi ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu uygulamanın herhangi bir ürünün herhangi bir tedarikçisine yasaklama getirmek gibi bir gayesi bulunmamaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün gerek Türk gerekse Rusya Federasyonu basınında, Türkiye tarafından bazı ürünlerin ithalatında Rusya Federasyonu’na yönelik yasaklamalar getirildiğine dair mesnedi olmayan, yanlış haberler yayınlandığı kaydedildi.

Söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtilen açıklamada, Türkiye’nin dış ticaret politikasının Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına tamamen uygun olarak şekillendirildiği vurgulandı.

Türkiye’nin  DTÖ üyesi bir ülke olarak uluslararası ticaretini başta örgüt kuralları olmak üzere uluslararası anlaşmalar kapsamındaki yükümlülüklerine uyumlu olarak gerçekleştirdiğine dikkat çekilen açıklamada, Türkiye’nin, dünya ticareti içindeki payını artırmak hedefine yönelik serbest ticaret anlaşmaları ve gümrük birliği çerçevesinde liberal dış ticaret politikalarını uygulamaya devam ettiği ifade edildi.

Bu çerçevede İthalat Rejimi kapsamında son zamanlarda ithalatı yasaklamaya veya kısıtlamaya yönelik herhangi bir kararın da alınmadığına işaret edilen açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:

“Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında, ihraç edilecek ürünün bünyesinde kullanılmak üzere gümrük vergisinden muaf olarak ithalat yapılmasını öngören Dahilde İşleme İzin Belgelerinde ihracatçılarımızın talebi üzerine ithalatın yapılacağı ülke bilgilerinin de belirtilmesi ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu uygulamanın herhangi bir ürünün herhangi bir tedarikçisine yasaklama getirmek gibi bir gayesi bulunmamaktadır. Söz konusu uygulamadan önce başlamış işlemlerde firma mağduriyeti oluşmamasına özen gösterilmektedir.”