1.6 lt turbo benzinli motoru 204 HP güç üreten model, “Türkiye’de üretilen” en güçlü otomobil olmasıyla dikkatleri çekiyor. Sadece altı ileri (6MT) manuel şanzımanla sunulan aracın Hyundai Motorsport imzalı motoru 275 Nm tork üretirken, 1.265 kilogram ağırlığa sahip olmasıyla sınıfının en iyi değerlerinden (ton başına 171 HP güç/ağırlık) birisini veriyor. Hyundai i20 N, 0-100 km/s arasını 6.2 saniyede tamamlarken aynı zamanda maksimum olarak 230 km/s hız yapabiliyor. Otomobilin satış fiyatı ise 595 bin lira olarak belirlendi. Modelin İstanbul Park’ta gerçekleşen basın lansmanında konuşan Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, i20 N’den bu sene 3 bin 500 adet üretmeyi planladıklarını söylerken, “Ağırlıklı olarak Avrupa pazarına ihraç edilecek i20 N’de Türkiye için 100 adet planlama yapmıştık. Henüz satışa sunulmadan 40 adedi satıldı bile. Talep beklediğimizin çok üzerinde” dedi.

TEDARİK SIKINTILARI ARTABİLİR

Berkel, i20 ve Bayon üretimi gerçekleştirdikleri İzmit fabrikasında bu yıl için 200 bin adedin üzerinde üretim gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Bu üretimin yüzde 85’ini Avrupa ağırlıklı ihraç edeceklerini kaydeden Berkel, “Yılın ilk 3 aylık döneminde 11 bin 600 adet araç satışı gerçekleştirdik. Bu satışın 7 bin 451 adedi yani yüzde 64’ünü Türkiye’de ürettiğimiz modeller oluşturdu. Talebe bağlı olarak fabrikamızdan aldığımız güçle tüketicilere yanıt vermeyi sürdüreceğiz” bilgisini verdi. Küresel otomotiv sektörünü etkileyen yarı iletken, hammadde ve tedarik sorunlarıyla ilgili sorularımızı da yanıtlayan Berkel, yan sanayiden gelen parça tedarikinde mayıs-haziran aylarında kısmen sıkıntılar yaşanabileceğine dair bildirimler aldıklarını söyledi.

STARİA VE IONİQ 5 BU SENE GELİYOR

Hyundaı Assan Genel Müdürü Murat Berkel, bu yıl iki yeni modelin lansmanını daha gerçekleştireceklerini belirterek, “ Mayıs ayında dizel otomatik Staria’nın lansmanını planlıyoruz. Haziran ayı sonu gibi ise elektrikli Ioniq 5’i Türkiye yollarıyla buluşturmayı hedefliyoruz. Bu yıl ülkemize 100 adet Ioniq 5 getirmeyi planladık” dedi.