Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Milano’da 26-28 Nisan tarihleri arasında düzenlenen ve dünyanın en prestijli ev tekstili fuarları olarak görülen, Proposte Fuarı ve International Observatory Fuarı’na toplam 26 firma ile katıldı. UTİB, Sektörel Ticaret Heyeti’yle de yeni iş birlikleri kurabilmek adına bu fuarda ilk adımları attı. Türkiye’den Ticaret Heyeti’ne 20 firma katıldığı belirtilirken; önemli alıcılarla bire bir görüşmeler yapıldı.

İtalyan ve diğer AB üyesi ülkelerin her dönem ilgi gösterdiği fuara bu kez, Amerika, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan da yoğun ilgi olduğuna dikkat çeken UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Proposte ve International Observatory Fuarları, ziyaretçilerin Türk tekstil sektöründeki yenilik ve gelişmeleri heyecanla takip ettikleri önemli etkinlikler arasında. Bu fuarların uzun bir aradan sonra fiziki olarak düzenlenmesi de ilgiyi artırdı. Dünyanın en büyük alıcılarını bir araya getiren fuarlar, bizim açımızdan çok olumlu geçti. Gerek fuara katılan gerekse Ticaret Heyetimizde yer alan firmalarımız oldukça memnunlar” dedi.

“Türkiye tekstil sektörü, koronavirüs salgınının olumsuz etkilerine rağmen elde ettiği ihracat başarıları ile gücünü bir kez daha gösterdi” diyen UTİB Başkanı Engin, Türkiye’nin, tekstil pazarının üretim ve ihracatta sayılı ülkelerinden birisi olduğunu hatırlattı. Engin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tekstil’in en temel alt gruplarından birisi olan ev tekstilinde, dünyanın beş büyük üretici ve ihracatçısı arasında yer alan sektörümüz zorlu süreci başarıyla geride bırakırken; ülke ekonomisine de önemli katkılar sağladı. Türk tekstilinin en önemli alt sektörlerinden olan ev tekstili ise 2021 yılında 201 ülke ve bölgeye bir önceki yıla oranla yüzde 25,5’lik bir artışla 3 milyar 125 milyon tutarında ihracat gerçekleştirmeyi başardı. UTİB üyeleri ise yine aynı dönemde 157 ülkeye, bir önceki yıla oranla yüzde 27’lik bir artışla 640 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiler. Birçok alışkanlıkları değiştiren pandemi, insanların evlerine bakış açısını da değiştirdi. Pandemi tamamen ortadan kalksa bile insanlar evlerini eskisi gibi görmeyecekler ve yenilik ihtiyacı doğacak. Sektör olarak başta fuarlar olmak üzere tanıtım çalışmalarına hız vermemiz halinde kısa sürede 4-5 milyar dolara ulaşmak mümkün. Bu nedenle Proposte ve Observatory Fuarları sektör için önemli iki organizasyon, Bu fuarların hemen ardından 17-21 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan Hometex Fuarı’nda dünya markalarını ağırlayacağız. UTİB olarak her yıl olduğu gibi birbirinden farklı organizasyonlar ile sektörümüzü desteklemeyi sürdüreceğiz.”

‘İHRACAT POTANSİYELİ ARTACAK’

Pandemiyle birlikte ara verilen fuar takvimleri, Covid-19 etkisinin azalmasıyla yeniden hareketlendi. UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, fuarda Türkiye’ye karşı ilginin umut verici olduğunu belirterek, “Başta İtalya olmak üzere Avrupa ve Amerika’dan çok önemli alıcılar yaptıkları birebir görüşmelerle, yeni ticari bağlantılar ve yeni pazarlara girme fırsatı yakaladılar. İki fuarın, sektörün ihracat potansiyelini önemli ölçüde artıracağına inanıyorum” değerlendirmesini yaptı.