ABD en gelişmiş çip teknolojisinin Pekin tarafından kullanılmamasını istemezken, Çin-ABD arasındaki siyasi gerginliğe Hollanda da dahil oldu.

Hollanda hükümeti, Çin’e yapılacak çip üretim ekipmanı ihracatına ilişkin ek kısıtlama getireceğini açıkladı. Açıklama, Hollanda’nın ABD’nin talep ettiği kuralları benimsemesi açısından ilk somut adım oldu.

ABD, Hollanda menşeli ASML’nin yüksek teknolojiye sahip makinelerini Çin’e ihraç etmesi halinde, ülkedeki çip üreticilerinin, kapsamlı askeri ve gelişmiş yapay zeka uygulamalarına sahip dünyanın en gelişmiş çiplerini üretmeye başlayabileceğinden endişe ediyordu.

Hollanda Ticaret Bakanı Liesje Schreinemacher, parlamentoya sunduğu mektupta “Teknolojik gelişmeler ve jeopolitik bağlam göz önüne alındığında, çiplerin üretiminde kullanılan belirli ekipmanlar için mevcut ihracat kontrol çerçevesinin, ulusal ve uluslararası güvenlik çıkarları doğrultusunda genişletilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır” ifadelerini kullandı.

Schreinemacher, kısıtlamaların yazdan önce uygulanacağını açıkladı.

ABD, geçen yılın Ekim ayında Çin’in teknolojik ve askeri alandaki ilerlemesini yavaşlatmak amacıyla bazı ihracat sınırlamalarını uygulamaya başlamıştı.

Biden yönetimi, ABD’den temin edilen ekipmanlarla üretilen bazı yarı iletken ürünlerin Çin’e ihracatını engelleyecek düzenlemeleri yayımlamıştı.

Ancak kısıtlamaların etkili olabilmesi için, ana çip üretim teknolojisini üreten Hollanda ve Japonya’daki başlıca tedarikçilerin bu kuralları kabul etmesi gerekiyor. Müttefik ülkeler aylardır konuyla ilgili görüşmeler yapıyor.