Türkiye genelinde sayıları 65 bini aşan ihracatçılar, genel kurullarda 2016 yılını değerlendirme fırsatı yakalarken, 2017 yılı iş programı ve bütçelerini da karara bağlayacak. Genel kurullar seçimsiz olacak.

İZMİR (DÜNYA) – Geçen hafta 127 ülkeye yeşil pasaportla vizesiz seyahat özgürlüğüne kavuşan ihracatçılar, Nisan ayında 60 ihracatçı birliğinin olağan mali genel kurul toplantılarında bir araya gelecek. Türkiye genelinde sayıları 65 bini aşan ihracatçılar, genel kurullarda 2016 yılını değerlendirme fırsatı yakalarken, 2017 yılı iş programı ve bütçelerini da karara bağlayacak. Seçimsiz olacak genel kurullarda ihracatçılar, yeşil pasaport için gereken kriterlerle ilgili taleplerini de tartışacaklar.

5910 sayılı Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birlikleri Kanunu’nda ihracatçı birlikleri yönetim kurulları görev süreleri 4 yıla çıkarılmıştı. Son seçim heyecanını 2014 yılında yaşayan ihracatçılar, bu yıl mali genel kurullarda bir araya gelecek. İhracatçılar, seçim heyecanını 2018 yılı Nisan ayında yapılacak genel kurullarda yaşayacak.

İhracatçı birlikleri genel kurullarının en üst karar organı olduğuna ve sektörlerin ihracat politikalarına yön verici özelliği bulunduğuna işaret eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, yılda bir kez yapılan olağan genel kurul toplantılarına, birliklerinin genel kurullarına katılma hakkına sahip olan tüm ihracatçıları katılmaya davet etti.

Yeşil pasaportta 2 konu düzeltilmeli

23 Mart tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kararla son 3 yılda 1 milyon dolar ve üzeri ihracat yapan ihracatçıların hususi (yeşil) pasaport sahibi olmalarının yolunun açıldığını hatırlatan Ünlütürk, “Yeşil pasaport sahibi olabilecek ihracatçıların kriterlerinde iki hususun düzeltilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bir tanesi tarım ürünleri ihracatçısı firmalar için ihracat rakamının ihracatçı birlikleri yönetim kurullarına seçilme kriteriyle uyumla hale getirilmesi, bir diğeri ise özellikle hazır giyim, tekstil ve deri sektörlerinde ihracatını dış ticaret sermaye şirketi üzerinden yapan imalatçı-ihracatçı firmaların yeşil pasaport alabilmesine olanak sağlanması. Bu iki hususun Türkiye genelinde ihracatçı birlikleri genel kurullarında gündeme geleceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

İhracatçı firmaların genel kurullara katılabilmek için, birliklerinin genel kurul toplantı tarihlerine göre; İhracatçı Birlikleri’ne temsilci bildirim yazılarını iletmeleri gerekiyor.


AKİB’de genel kurullar 3 Nisan’da start alacak

MELTEM AHATOĞLU

MERSİN – Akdeniz İhracatçı Birlikleri’ne (AKİB)e bağlı 8 birliğin genel kurul toplantıları nisan ayı içerisinde yapılacak. Bu toplantıların, ihracatçıların bir araya geldiği en geniş platformlardan biri olduğunu söyleyen AKİB Koordinatör Başkanı Zeki Kıvanç, “Sektör için önemli hedefl erin belirleneceği genel kurul sürecimiz 3 Nisan’da başlıyor” dedi. Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği ile başlayacak seçimsiz genel kurulu, 5 Nisan’da Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılar Birliği genel kurulunun izleyeceğini belirten Kıvanç, toplantı takvimini şöyle açıkladı: “6 Nisan’da Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği, 14 Nisan’da Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçılar Birliği, 19 Nisan’da ise Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği ile Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği’nin genel kurulu yapılacak. Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği’nin genel kurulu 21 Nisan’da, Akdeniz Hububat, Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçılar Birliği’nin genel kurulu ise 28 Nisan’da tamamlanacak. Genel kurul toplantılarının tamamı Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nde yapılacak.” Mali genel kurulların, ihracatçıların bir araya geldiği en geniş katılımlı platformlar olduğunun altını çizen Zeki Kıvanç, tüm sektörleri kapsayan Birlik’te, 4 birliğinin tarım, 4 birliğinin sanayi odaklı olmasının büyük bir avantaj olduğunu ifade etti.