BURSA (DÜNYA) – Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) üyesi ihracatçılar, ‘İhracatın Finansmanında Türk Eximbank Bilgilendirme Toplantısı’nda Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ile bir araya gelerek kredi işlemleri ile ilgili detaylı bilgi alma fırsatı yakaladı. Crowne Plaza’da düzenlenen toplantıya; UİB Koordinatör Başkanı Baran Çelik’in yanı sıra, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Osman Nemli, Haşim Kılıç, Muhsin Koçaslan, Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Başkanı Nüvit Gündemir, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu, Önceki Dönem UHKİB Başkanı Şenol Şankaya, Önceki Dönem Uludağ Yaş Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) Başkanı Orhan Gençoğlu, UİB Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri ile UİB Üyesi ihracatçı firma temsilcileri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Başkan Baran Çelik, “Türk Eximbank kurulduğu 1987 yılından bu yana ülkemizin ihracat odaklı büyümesini desteklemekte ve teşvik etmektedir. Türk Eximbank’ın kredi ve sigorta programlarının çeşitlendirilmesi, ihracatçılarımızın taleplerinin daha hızlı karşılanması, daha fazla ihracatçıya ulaşılması, ihracatçılarımıza sunulan orta ve uzun vadeli kredi imkânlarının artırılmasına yönelik çabalarını çok önemli buluyor ve destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bursalı ihracatçıların Eximbank kredilerine daha kolay ulaşması ve kredi taleplerinin daha hızlı sonuçlandırılması Eximbank Bursa Şubesi’nin UİB binasında hizmet verdiğini de hatırlatan Çelik, “İller bazında ülke ihracatında bu yıl itibariyle 2. sırada yer alan Bursalı ihracatçılar artık tam yetkili bir Eximbank Şubesi’nden hizmet alabilmektedirler” dedi.

Eximbank kredilerinin ihracatçılar açısından önemine de değinen Çelik, “Son dönemde döviz kurlarındaki dalgalanma nedeniyle finansman sıkıntısı yaşayan ihracatçılarımızın bu sıkıntıları aşmasının en önemli kaynağı Eximbank kredileridir. Örneğin, ihracatçılarımız kur riskine karşı Eximbank ‘Kur riski opsiyon işlemleri’ ile ihracat alacaklarını koruma altına alabilme olanağına sahiptirler. Ticaret Bakanlığımız, Türkiye İhracatçılar Meclisi, İhracatçı Birlikleri ve Eximbank’ın son dönemde ihracatçılarımızın karşı karşıya kaldığı kur ve faiz riskine karşı göstermiş olduğu ortak çabalar çok önemlidir ve ülkemizin ihracat odaklı büyümesinde bu çalışmalar kritik önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Türk Eximbank’ın Türkiye’nin ihracat odaklı büyüme stratejisine ciddi anlamda katkı koyan bir kurum olduğunun altını çizen Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, “İhracatçılarımızın sadece ihracatlarını artırmaları değil, onların bir atılımı ve dönüşümü gerçekleştirmelerini hedefliyoruz” dedi. Türk ihracatçısının talep ettiği düşük maliyetli orta ve uzun vadeli kaynakları yurtdışından getirdiklerini dile getiren Yıldırım, dünyada kaynak getirme noktasında 7’nci banka olduklarını söyledi. Türk Eximbank’ın şu an itibariyle ortalama 10 milyar dolar yurtdışı kaynağı kullandığını belirten Yıldırım, “Önümüzdeki kaynağı aynı şekilde sürdürmeye daha sonra da maliyetler koşullarını iyileştirerek bunu artırmaya çalışacağız. Bu orta ve uzun vadede, sektör kredileri ve yatırım için son derece önemli” değerlendirmesini yaptı.