Türkiye ihracatının tüm aktörleri iki gün sürecek dev zirve için bugün İstanbul’da buluşuyor. Ekonomi Bakanlığı himayesinde ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ev sahipliğinde düzenlenecek “İhracat Zirvesi 2016” 2023 hedefleri doğrultusunda Türkiye’nin ihracat rotasını çizecek. Başbakan Binali Yıldırım’ın da ihracatçıların sorunlarını dinleyeceği zirvenin açılış konuşmalarını Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi yapacak.

Global Ekonomi ve Politik Bakış, İhracatın Finansmanı, İhracatta Yeni Pazarlar, Dijital Dönüşüm ve e-Ticaret, Hizmet İhracatının Yükselen Yıldızları, Sanayi 4.0 ve Lojistik ve Gümrük gibi başlıklar altında düzenlenecek konferans ve panellerin yer alacağı İhracat Zirvesi 2016’da ayrıca, ihracatçıların sorunlarını dile getireceği “İhracat Forumu” gerçekleştirilecek.

İhracat Forumu, bugüne kadar örneğine az rastlanır bir uygulama ile hayata geçecek. 26 sektör temsilcisi üçer dakikalık süre zarfında hükümet üyelerine ihracatçının sorunlarını anlatacak. Sonrasında da bir ‘Soru-Cevap’ bölümü gerçekleştirilecek.

Forum, bugün saat 15.00’ten 18.00’e kadar devam edecek. Foruma Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılması bekleniyor.

7 PANEL İLE İHRACATÇI YÖN ÇİZİYOR

– Global Ekonomi ve Politik Bakış

Saat 11.15’te başlayacak ilk panelde global ekonomi ve politik bakış masaya yatırılacak. Panelde Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan, Kemerburgaz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin ve gazeteci Metehan Demir birer konuşma yapacak.

– İhracatın Finansmanı

Moderatör Doğuş Yayın Grubu Ekonomi Grup Başkanı Servet Yıldırım’ın yönetiminde başlayacak toplantı saat 13.30’da gerçekleştirilecek. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Uysal, Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Mesut Gürsoy, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar panele konuşmacı olarak katılacak ve ihracatın finansmanını mercek altına alacaklar.

– İhracatta Yeni Pazarlar

Yarın düzenlenecek panel TİM Genel Sekreteri Dr. H. Bader Arslan’ın moderatörlüğünde gerçekleştilecek. Panelde Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Şişecam Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, Meksika Büyükelçisi Martha Elena Federica Barcena Caqui katılımcılarla yeni pazarlar konusundaki fikirlerini paylaşacaklar.

– Sanayi 4.0: Yarının İş Modelleri

Moderatörlüğünü PWC’den Prof. Dr. Hasan Kazdağlı’nın yapacağı yârinki panelde, sanayi 4.0 ele alınacak. Panelde TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Sanayi Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Arslan, Kordsa Genel Müdürü Cenk Alper ve Durmazlar Makina Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz birer sunum yapacak.

– Dijital Dönüşüm ve e-Ticaret

Moderatörlüğünü Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç’ın yapacağı ve yarın düzenlenecek paneldeki konuşmacılar ise şöyle: AliBaba.com.TR CEO’su Cüneyt Erpolat, Intel CEO’su Burak Aydın, Sefamerve.com CEO’su Metin Okur…

– Hizmet İhracatının Yükselen Yıldızları

NTV Ekonomi Haber Müdürü Gökay Otyam’ın moderatörlüğünde düzenlenecek yarınki panelde THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Acıbadem Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, TESİYAP Başkanı Birol Güven, Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Emre Aykar, TTGV Başkanı Cengiz Ultav sunumlarını yapacaklar.

– Lojistik ve Gümrük

Moderatörlüğünü DÜNYA Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın yapacağı yarınki panelde, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu, Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul ve DHL Express Türkiye Direktörü Markus Reckling sektörün sorunlarını tartışacaklar.

İHRACATIN GİZLİ ŞAMPİYONLARI AÇIĞA ÇIKIYOR

Türkiye’nin kalkınmasına en anlamlı desteği veren ihracatımızın ‘saklı kalmış’ şampiyonları zirve kapsamında ödüllendirilecek. TİM ile DÜNYA gazetesi işbirliğinde gerçekleştirilen törende 10 kategoride ödüller verilecek. TİM Özel Ödülü de sahibine kavuşacak. 400’ün üzerinde firmanın başvurduğu yarışmada 13 firma ödül alacak.

TİM Başkanvekili Tahsin Öztiryaki başkanlığındaki “İhracatın Gizli Şampiyonları Büyük Jürisi” şu isimlerden oluşuyor: Uluslararası Ticaret Danışmanları ve Eğitmenleri Derneği Başkanı, Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi ve DÜNYA gazetesi yazarı Şefik Ergönül, Kemerburgaz Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve DÜNYA gazetesi yazarı Prof. Dr. Argun Karacabey, TEB Holding Yönetim Kurulu Üyesi Varol Civil, Türkiye İhracatçılar Meclisi Ekonomisti Ali Orhan Yalçınkaya, DHL Express Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Sayın Nur Bircan ve DÜNYA Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ.

Ödül verilecek kategoriler ise şöyle: Özgün Ürün Şampiyonu, Sınır Tanımayan Şampiyonlar, E-İhracat Şampiyonu, Turquality Şampiyonu, Hizmet Şampiyonu, Üniversite Sanayi İşbirliği Şampiyonu, Ar-Ge Merkezi İnovasyon Şampiyonu, Genç İhracatçı Ödülü, En Çevreci Şampiyon, Girişimcilik Şampiyonu ve Sürdürülebilir İhracat TİM Özel Ödülü.