Akdeniz Yaş Meyve-Sebze İhracatçıları Birliği ve Narenciye Tanıtım Grubu (NTG) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak, yeni pazarlar bulmaya odaklandıklarını belirterek “Çin, Japonya ve Malezya yeni hedef ülkelerimiz” dedi.

Ekonomi Bakanlığı tarafından 2007 yılında yurt içi ve yurt dışı narenciye talebini artırmak, kaliteli üretim planlaması, doğru pazar kanallarının kullanımı amacıyla kurulan Narenciye Tanıtım Grubu (NTG), Türk narenciyesini “doğallığını” ve “tazeliğini” vurgulayarak dünyaya tanıtıyor.

Ali Kavak yaptığı açıklamada, Rusya’yla yaşanan gerilimin ardından bu ülkenin yaş sebze meyve ve narenciye ürünlerinin ihracatına kısıtlama getirmesinin ardından pazar alanlarının genişletilmesi ve mevcut pazarlardaki paylarının artırılması için tanıtım kampanyalarına ağırlık verdiklerini söyledi.

‘Her gün haber yapılmasını sağladık’

Rusya’nın haricinde Ukrayna, Polonya, Romanya ve Ortadoğu ülkelerinde tanıtım kampanyalarının devam ettiğini anlatan Kavak, çok sayıda ülkedeki görsel ve yazılı basında her gün haberler yapılmasını sağladıklarını anlattı.

Kavak, tanıtım kampanyalarını televizyon, gazete ve dergilere reklam vererek sürdürdüklerini ancak daha sonra bu stratejilerini değiştirdiklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Türk narenciyesinin tanıtımında televizyon, gazete makalelerinde ve dergilerde haber olarak çıkması daha büyük getiri sağlayacağını düşündük. Bunu da başardık. Son iki yıldan bu yana Rusya ve diğer ülkelerindeki basında, Türk narenciyesinin önemi, doğallığı, tazeliği vurgulanıyor. Bu da bizim narenciye ürünlerimizin gerçekten kabul görmesini, oralardaki ihracat payının artmasını sağlıyor. Narenciye Tanıtım Grubu, Türkiye’deki en başarılı tanıtım grubu olarak görülüyor. Gerçekten çok çalışıyoruz ve çabalıyoruz. Rusya’da da sık sık basın toplantıları düzenliyoruz. Ana haber bültenlerinde bizim mesajlarımızı flaş haber olarak veriyorlar. Tanıtım kampanyamız çok başarılı gidiyor.”

‘Bağımlılıktan kurtulmamız gerektiğine artık kanaat getirdik’

Rusya’nın en büyük medya kuruluşlarının temsilcilerini Türkiye’de ağırladıkları dile getiren Kavak, “Önümüzdeki dönemde bu yelpazeyi genişletmeyi planlıyoruz. Yeni pazarlar üretmeyi planlıyoruz. Bir tek pazarda bağımlı olmaktan kurtulmamız gerektiğine artık kanaat getirdik. Çin, Japonya ve Malezya yeni hedef ülkelerimiz.” diye konuştu.

Kavak, Orta Asya ve Avrupa ülkelerine de tanıtım çalışmaları yöneldiklerini, tüm dünyaya yayılmayı amaçladıklarını kaydetti.