Kripto para piyasalarında yükseliş denemeleri başarısız oluyor. Kasım ayının ortalarından bu yana düşüş trendinde olan ve toparlanma gösteremeyen kripto para birimleri cansız yere devam ediyor. En güçlü yükselişi ise Binance’da listelenen GLMR yaptı.

ABD ‘nın faizleri artırma ihtimali, fiyatlarındaki hareketlilik, koronavirüsün yeni varyantının dünyayı etkisi altına alması, kripto para ve madencilik faaliyetlerine kısıtlama ya da yasaklar getirilmesi, kripto paralara yönelik regülasyon seslerinin yükselmesi düşüşlerde etkili oluyor.

Son dönemde dünyadaki enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle kripto para madenciliği zaten sekteye uğrarken ülkelerin yasaklarını artırması da olumsuzluğu körüklüyor.

Kazakistan’daki iç karışıklık da son dönemde düşüşte etkin rol oynamaya başladı. Kripto para madenciliğinin önemli ülkelerinden olan Kazakistan’da akaryakıt fiyatlarının protesto edilmeye başlanması sonrasında askeriye devreye girdi ve ülkede iç karışıklık başladı. Rusya’dan da destek alan Kazakistan, protestocuları uyarmadan vurması iç karışıklığı tetiklerken mağazaları da yağmayanların sayısı arttı. Enerji sorunu yaşanacağı beklentisi ve internetin kesilmesi nedeniyle Kazakistan’da da kripto para madenciliği durma noktasına geldi.

BITCOIN SAKİN SEYREDİYOR

Yatay seyre yönelen Bitcoin 42 bin seviyesinde denge bulmaya çalışıyor. Bugün ABD’de açıklanacak olan Aralık ayı enflasyon verisine de odaklanan Bitcoin güne 42 bin 798 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 42 bin 470 dolar, en yüksek de 42 bin 959 dolar seviyesini gördü. Saat 06.58 itibarıyla 42 bin 630 dolar seviyelerinde bulunuyor. Bitcoin’in dominansı ise yüzde 40 seviyelerinde bulunuyor.