Bakan Tüfenkci gelecek yıl Irak ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişeceğini ve bunun ticarete de yansıyacağını söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) Aylık Olağan Meclis Toplantısına katıldı. Burada ekonomi ve politik ilişkilere değinen Tüfenkci, Irak ile ilişkilerin yakın zamanda geliştirileceğini belirtti.

Bakan Tüfenkci, 2017 yılında özel sektör yatırımlarını artırmak amacıyla imalat sanayinde yatırım teşvik kapsamındaki yatırımlara ilave teşvikler sağlayacaklarını müjdeleyerek şunları söyledi:

“Yatırım seferberliğine gidiyoruz. KOBİ tanımını değiştirerek, 40 milyon liralık ciro sınırını yaklaşık 3 kat artırarak, 125 milyon liraya çıkararak, daha fazla sayıda şirketin KOBİ tanımına girmesini sağlayacağız. Bu değişiklik de bankaların sermaye yeterliliğini olumlu etkileyecek ve KOBİ’lerin kredi maliyetlerini inşallah düşürecektir. Eximbank’ın kredi hacmini artıran tedbirler alıyoruz. 3,7 milyar lira olan ödenmiş sermayesi artırılacaktır.”

2017 yılının 2016 yılından daha iyi geçeceğini söyleyen Tüfenkci, “Yakın coğrafyadaki değişikliği göreceksiniz. Irak ile Türkiye ilişkilerinin gelişmesini göreceksiniz. İnşallah buna paralel olarak ticaretin de arttığını göreceksiniz” diye konuştu.

Ankara’nın büyümesinde ATO’nun payı büyük

Bakan Tüfenkci, Ankara’nın girişimcisiyle, savunma sanayisiyle ve endüstrisiyle, öncü sektörlerin yer aldığı sürekli üreten bir şehir olduğunu da vurguladı. 1923 yılında kurulan ATO’nun tarihe tanıklık eden, Cumhuriyet ile yaşıt bir kurum olduğunu ifade eden Tüfenkci, “Hem tarihi misyonu hem de Ankara ticaretinin merkezi olması sebebiyle burada yapılan çalışmalar, alınan kararlar çok önemlidir. Ankara’nın bugüne gelmesinde ATO’nun da büyük payı olduğunu biliyoruz” dedi.

Türkiye ekonomisini büyütmeye devam edeceklerini vurgulayan Tüfenkci, “Hükümet olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Yatırım ve ihracat yapan herkesin de yanındayız” diye konuştu. Tüfenkci, konuşmasının ardından ATO Meclis Üyelerinin sorularını yanıtladı.