Türkiye’nin rakor ihracatla tamamladığı 2021’de ABD ile yapılan ikili ticaret hacminde de yüzde 30’u aşkın artış yaşandı.

ABD Nüfus Sayım Bürosu’nun verilerine göre, Türkiye ile ABD arasındaki ikili ticaret hacmi geçen yıl 28 milyar dolara dayanarak rekor seviyeye ulaştı. İki ülke arasındaki ticaret hacmindeki artış yüzde 30’u aştı. ABD böylece 2021’de Türkiye’nin en büyük ikinci ihracat pazarı haline geldi.

Türkiye, 4 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi

İkili ticaret hacminin yaklaşık 16 milyar dolarını Türkiye’nin ABD’ye ihracatı oluştururken, yaklaşık 12 milyar dolarını da ABD’nin Türkiye’ye yaptığı dış satım oluşturdu. Verilere göre, Türkiye, ABD’ye 4 milyar dolarlık dış ticaret fazlası verdi.

Türkiye’nin ABD’ye ihracatı geçen yıl 2020 yılına göre yüzde 44,6 artarken, ABD’nin Türkiye dış satımı da yüzde 19,1 artış kaydetti. Türkiye ve ABD arasında böylece geçen yıl “kazan-kazan” temelli bir ticaret gerçekleşti.

Türkiye’nin ABD’ye dış satımı geçen yıl ekim ayında 1 milyar 459,9 milyon dolarla aylık bazda rekor seviyeye ulaşmıştı. ABD’nin Türkiye’ye ihracatı ise aralık ayında 1 milyar 532,8 milyon dolarla tarihi zirveyi görmüştü.

ABD, ocakta en çok ihracat yapılan ikinci ülke oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, 2022 yılı Ocak ayında ABD 1 milyar 91 milyon 247 bin dolarla Türkiye’nin en fazla dış satım yaptığı ikinci ülke oldu. ABD böylece geçen ay Türkiye’nin 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiği Almanya’yla birlikte iki ülkeden biri oldu.

ABD aynı zamanda geçen ay Türkiye’nin dış satımını değer bazında en fazla artırdığı ülke olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’nin ABD’ye ihracatı ise ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre 281 milyon 976 bin dolar tutarında artış kaydetti.