Türkiye’nin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdinde açtığı davada AB’nin uyguladığı önlemlerin uluslararası ticaret kurallarına aykırı olduğuna hükmedildi. Türk çelik üreticileri, Türkiye’nin yıllık bazda kaybının 500 milyon civarında olduğunu belirterek, Ticaret Bakanlığı’nın bir an önce AB’den ithalata karşı önlem uygulamasını istedi.

Ticaret Bakanlığı tarafından kararla ilgili yapılan açıklamada, “AB’nin çelik ürünlerinde 2018 yılında uygulamaya başladığı korunma önlemlerine karşı Türkiye’nin DTÖ’de başlattığı davada kurulan Panel, Türkiye’nin tezlerini desteklemiş ve AB’nin uygulamakta olduğu önlemlerin uluslararası ticaret kurallarına aykırı olduğuna hükmetmiştir. 29 Nisan 2022 tarihinde tüm DTÖ üyeleriyle paylaşılan Panel Raporu’nda, AB’nin, önlemlerini Korunma Önlemleri Anlaşması’na uyumlu hale getirmesi gerektiğine hükmedilmiştir” denildi.

KARAR BAĞLAYICI

Bakanlık açıklaması şöyle devam etti: “AB tarafından itiraz görmeyen ve temyiz edilmeyen Panel Raporu önümüzdeki günlerde DTÖ’de Anlaşmazlıkların Halli Organı’nda kabul edilecektir. Kabul edilen rapor, AB açısından kesin ve bağlayıcı olup, önlemden etkilenen başta Türkiye olmak üzere birçok çelik ihracatçısı ülke kararın eksiksiz uygulanması ile AB pazarındaki kayıplarını telafi etmeye başlayabilecektir. Bundan sonraki aşamada, Panel kararının eksiksiz uygulanması yönünde DTÖ nezdinde ve AB ile ikili ilişkilerimiz çerçevesinde gerekli takip yapılacaktır. Kararın AB’nin önlemlerini gözden geçireceği temmuz ayından önce çıkmış olması da bu anlamda önemlidir.”

KARŞI ÖNLEM ÇAĞRISI

Bakanlığın açıklamasına karşın Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, Eurofer ve bazı büyük çelik üreticilerinin keskin ve mesnetsiz taleplerinin peşine takılarak alınan bu önlemlerin AB açısından mahcubiyet verici olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: Ümit ederiz bu uygulamayı daha fazla sürdürmez ve vazgeçerler. Ama onlar bize uyguladıkları kotayı kaldırsalar da bu durum bizim 4 yıldaki zararımızı ortadan kaldırmayacak dolayısıyla biz her halükârda Ticaret Bakanlığı’ndan bir an önce karşı önlemi uygulamaya koymasını bekliyoruz. AB, aramızdaki Serbest Ticaret Anlaşması ile Gümrük Birliği’ne aykırı olarak bize bu yaptırımları uyguladığı gibi sözde kendi çelik üreticilerinin mağduriyetini dile getirdiler. Ama bize tedbir uyguladıkları bu dönemde Rusya, Çin, Hindistan, Tayvan gibi ülkelerden ithalatı artırdılar. Arasında ikili anlaşma bulunan Türkiye’yi devre dışı bırakıp başka ülkeleri ithal kaynağı haline getirdiler.