Konya, aralık ayında yaptığı 115,823 milyon dolar ihracatla geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 4,3 oranında artırdı

Rabia Korkmaz

KONYA- Konya 2016 yılın tamamında 1,333 milyar dolar ihracat yaptı. Konya’nın ihracat yıllık olarak yüzde1,46 geriledi. KTO Başkanı Selçuk Öztürk dünya ekonomisinin daraldığı, bölge coğrafyasında sorunların yaşandığı, darbe girişimi ve terör olaylarının ekonomiyi ikinci plana ittiği 2016’da Konya ve Türkiye ekonomisinin beklenin üzerinde ihracat yaptığını belirterek, elde edilen rakamların herşeye rağmen büyük bir başarı olduğunu söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi, aralık ayı ve 2016 geneli ihracat verilerini açıkladı. Konya Ticaret Odası Başkanı, Selçuk Öztürk Türkiye ve Konya’nın ihracat rakamlarını değerlendirdi. Başkan Öztürk: “Türkiye’nin aralık ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.3 artarak, 12 milyar 817 milyon dolar oldu. 2016 yılı ihracatı ise bir önceki seneye kıyasla yüzde 0.8 gerileyerek 142 milyar 610 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Geçtiğimiz yıl parite, emtia-petrol fiyatlarındaki düşüş ve Rusya, Irak, Suriye pazarlarındaki sorunlar, AB ülkelerindeki ekonomik krizler daha yüksek oranlarda ihracat yapmamıza engel oldu. Bunlara rağmen ülke olarak geçen yıl dünya ticaretinden aldığımız payı yüzde 0.89’a çıkararak rekor kırdık. AB’nin ithalatından alınan payı da yüzde 1.28’e çıkardık. Dünya ekonomilerinin daraldığı, istenilen büyümenin elde edilemediği 2016 yılında en büyük sorun olarak tüm ülkelerin ithalatını kısma yolu tercih etmesi oldu. Bu durum genel dünya ticaretinde azalma eyilimini ortaya koydu. Bununla birlikte dünya siyaseti paralelinde gelişmeler de küresel ekonomiyi olumsuz etkiledi.  Tüm bunlara rağmen ihracatımız beklenilenin üzerinde gerçekleşmiştir. Açıklanan rakamları büyük bir başarı olarak görmekteyiz” dedi.

Konya’nın, aralık ayında yaptığı 115,823 milyon dolar ihracatla, geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 4,3 oranında artırdığını vurgulayan Başkan Öztürk, “Konya 2016 yılının tamamında 1,333 milyar dolar ihracat yaptı. Konya’nın ihracatı yıllık olarak yüzde 1,46 geriledi. Türkiye gibi Konya da tüm olumsuzluklara rağmen beklentilerin üzerinde bir ihracat rakamına ulaşmıştır. Son on beş yıllık periyotta, Türkiye ortalamasının üzerinde ihracat artışı yakalayan ve çok büyük oranlarda artış kaydeden Konya’nın 2016 genelinde yaşadığı kayıp moralleri bozmamalıdır.

Yılın ilk yarısında aylık olarak ihracat artış trendi yakalayan ve bu dönemde Türkiye ortalamasının aksine pozitif artış rakamlarına ulaşan Konya, yılın ikinci yarısından itibaren istenilen artışı gösterememiştir. Fakat, aralık ayı ile birlikte ihracatımızın yeniden artışa geçtiği görülmektedir. Bu rakam, 2017 için umut verici bir gelişmedir. Aktif ihracat yapısı ile dünyanın 170 ülkesine ulaşan Konya, 2017’de kayıplarını telafi edecektir. Hedefimiz 2017’de 1,5 milyar doların üzerinde ihracat rakamı elde etmektir. Bu hedef için Konya Ticaret Odası olarak tüccar ve sanayicilerimizle birlikte dünyada ulaşamadığımız pazar, giremediğimiz ülke kalmaması için çalışmalara devam edeceğiz” şeklinde konuştu.