UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Eldener, dövizdeki dalgalanmalar sonrası ithalat yüklemelerinin azaldığını ifade ederek, bu durumun sektörün cirosuna olumsuz etki edeceğini söyledi.

Aysel YÜCEL

İSTANBUL – Yaşanan terör olayları sonrası yabancı yatırımcının sektöre ilgisinin hızla azaldığını dile getiren Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, 2017’de özellikle gümrükte yaşanan sorunların çözümüne odaklanacaklarını vurguladı.

2016’nın hem ülkemiz hem de çevre coğrafyalardaki ülkeler için oldukça zorlu bir yıl olarak tarihe geçtiğini belirten Eldener, “Lojistik sektörünün hacmi yaklaşık olarak 100 milyar TL. Amacımız bu payı artırmaktı. Ancak 2016 hedefl erimiz ülkemizde birçok üzücü ve can sıkıcı gelişme ile sekteye uğradı. Sektörümüz Global Lojistik Performans Endeksi’nde 34. sıraya geriledi” dedi.

Özellikle gümrüklerde yaşanan sıkıntıların sektörde büyük kayıplara neden olduğunu ifade eden Eldener, 2017 yılında özellikle bu konuya ağırlık vereceklerini söyledi. Eldener, yeni Gümrük Kanunu Taslağı’nın hazırlanması sürecinde UTİKAD olarak aktif rol oynadıklarını da belirtti. Tek Pencere Sistemi’ne tam olarak geçilememesi, dijitalleşme sürecinin tamamlanamaması ve lojistik süreçlerde global entegrasyonun sağlanamaması gibi çözülmesi gereken sorunlar olduğunu söyleyen Eldener, “Yeni Gümrük Kanunu’nun dış ticareti ve lojistik akışları kolaylaştıracak şekilde hazırlanmasını ve yürürlüğe girmesini umuyoruz” dedi.

Lojistik Master Planı

Lojistik mevzuatlara dair bakanlıklar arasında yaşanan kopuklukların sektöre olumsuz olarak yansıdığını belirten Eldener, “Lojistikte koordinasyon büyük önem taşıyor, özellikle kalkınma planında sektörümüzün öncelikli sektör kabul edildiği bugünlerde. Bakanlıklar arasındaki entegrasyonun sağlanması ile ikincil mevzuatlarla ilgili sıkıntıların aşılacağını umuyoruz. Bu noktada Lojistik Master Planı’nın ülkemizin üretim ve ticari hedefl eri doğrultusunda verimli sonuçlar doğuracak şekilde hazırlanması da büyük önem taşıyor” dedi.

“Yetki belgeleri sadeleştirilmeli”

Eldener, R2 belgesine sahip firmaların birbiriyle çalışamamasının sektörde ciddi sıkıntılara neden olduğunu dile getirdi. Demiryolundaki yüksek belge ücretleri konusuna da değinen Eldener, “Demiryolu taşımacılığında ‘organizatör’ olarak faaliyet gösterecek firmaların alması gereken DD yetki belgesi ücreti 50 bin TL olarak belirlendi. Bu bir hayli yüksek bir rakam. Taşıma işleri organizatörlüğü alanında deneyimli firmaların demiryolu taşımacılığında faaliyet göstermelerinin sağlanabilmesi amacıyla R2 yetki belgesine sahip firmaların DD yetki belgesine otomatik olarak sahip olması sağlanmalı” dedi.

Gümrük müşaviri istihdamı şart

Taşıma işleri organizatörleri olarak gümrük müşaviri istihdam edilmesiyle ilgili beklentilerini de tekrar eden Eldener, “Çalıştığımız firmalar bizlerden gümrükleme hizmetleri de dahil edilmiş anahtar teslim çözüm istiyor. Bünyemizde müşavir çalıştırabilmek istiyoruz. Yeni Gümrük Kanunu Taslağı’nda bu yönde bir adım atılmasını bekliyoruz” dedi.

İlk ‘kargo şehri’ uygulaması

3. Havalimanı’nın önemine değinen UTİKAD Başkanı Emre Eldener, “Yeni havalimanı bizim için çok önemli. Bir kargo şehri var havalimanında. Türkiye’de ilk kez kargo şehri uygulaması, İstanbul Yeni Havalimanı’nda hayata geçirilecek. İGA Havalimanı İşletmesi ile görüşmeler yapıyoruz. Burasının dünya çapında bir hub olabileceğine inanıyoruz. UTİKAD olarak elleçleme deposu işletme görüşmeleri yapıyoruz. İhracatta birçok müşteriden malları alıp hava yolu taşımasına teslim edemiyoruz. Çünkü Atatürk Havalimanı’nda yer darlığı nedeniyle bu yapılamıyor. Müşterilerimiz uçakla göndermek istiyor ama şu an maliyetler çok yüksek. Uçaklarda konsolidasyon yapabilirsek maliyetleri düşürerek uçaklara daha fazla yük verebileceğiz, uçaklardaki kapasiteleri dolduracağız ve daha hızlı gönderimler yapabileceğiz” diye konuştu. Son dönemde yaşanan döviz dalgalanmalarına da vurgu yapan UTİKAD Başkanı, Atatürk Havalimanı’ndaki hava kargo acentelerinin ofi s kiralarının USD’den TL’ye çevrilmesi için girişimlerde bulunduklarını da belirtti.