Çin’in Covid-19’u frenlemeye yönelik katı kuralları küresel tedarik zincirini yeni bir darboğazın içerisine çekti. Nisan ayının ortasında Şangay’daki birçok fabrika kısıtlama nedeniyle üretime ara verirken, dünyanın en büyük konteyner limanına ev sahipliği yapan Şangay açıklarında yüzlerce ticari gemi beklemeye başladı. Açıklanan son verilere göre, limana demirlemek isteyen konteyner gemisi sayısı 230’u aştı ve limanda bekleme süresi 12 güne çıktı. Yaşanan bu gelişmenin küresel tedarik zincirindeki hasarı arttırması bekleniyor. Otomotiv sektörü açısından ise sürecin iki farklı boyutu bulunuyor. İlki, başta Çin’in en büyük yarı iletken (çip) şirketlerinden SMIC olmak üzere otomotiv endüstrisine yarı iletken ve elektronik parça sağlayan birçok şirketin üretime ara vermek zorunda kalması. İkincisi, lojistiğin tıkanması sonucu fabrikadan çıksa bile tedarik parçalarına ulaşmanın daha da zorlaşacak olması.

‘YÖNETİLEBİLİR OLMAKTAN ÇIKTI’

Şangay’daki gemi bekleme görüntüleri Türkiye’deki üreticiler tarafından da endişeyle izleniyor. Halihazırda çip, hammadde, tedarik, konteyner gibi en az 8 farklı alanda problemlerle mücadele eden otomotiv sektörü için yaz ayları hiç de kolay geçmeyeceğe benziyor. Geçtiğimiz hafta konuştuğumuz tedarik sanayi şirketi yöneticileri, Şangay’dan gelen son haberlerle durumun artık yönetilebilir olmaktan çıktığını dile getirdi. Düşen hacim ve artan fiyatlar nedeniyle artık kârlılık sağlayamayacak noktaya geldiklerini de belirten tedarik sanayicileri, mayıs ve haziran aylarında ana sanayiye parça tedariki sağlamakla ilgili sıkıntılar yaşanabileceğinin altını çizdi. Üreticiler, Çin’deki karantina kararları nedeniyle yarı iletkenle ilgili önümüzdeki dönemde bu sıkıntıların artacağını da vurguladı.

ÜRETİMLER DURACAK

Edindiğimiz bilgilere göre, Türkiye’de özellikle binek otomobil üreten markaların mayıs ve haziran aylarında üretim araları vermesi bekleniyor. Sadece Şangay değil, yaşanan birçok tedarik sıkıntısının başta Renault olmak üzere Tofaş ve Hyundai’yi söz konusu aylarda daha fazla etkileyeceği konuşuluyor. Toyota ise üretimi devam ettirme noktasında hâlâ biraz daha yönetilebilir noktada yer alıyor. Bu arada, Renault geçtiğimiz ay da bazı bölümlerde üretime ara vermişti. Diğer yandan, i 20N lansmanında konuştuğumuz Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel de, “Yan sanayiden gelen parça tedarikinde mayıs-haziran aylarında kısmen sıkıntılar yaşanabileceğine dair bildirimler alıyoruz” demişti.

KARANTİNA SÜRESİ UZATILDI

Asya’nın en önemli finans ve ticaret merkezlerinden biri olan Şangay’da artan vakalar nedeniyle 28 Mart’ta kademeli kapanma ilan edilmişti. Alınan tedbirler geçtiğimiz nisan ayının ortasında uzatılmış ve şehrin geniş kesimlerine yayılmıştı. Söz konusu tedbirler, Çin ekonomisini olduğu kadar küresel ekonominin can damarı niteliğindeki lojistik ve tedarik zincirlerini kesintiye uğratıyor. Otomotiv sektörü için oldukça önemli bir şehir olan Şangay, yarı iletkenler ve elektronik alanında büyük çaplı üretim tesislerine ev sahipliği yapıyor. Şangay yönetimi, kapanmanın başladığı ilk günlerde üretim arası veren 666 fabrikaya, daha sonra imalat sektöründe üretimin sürdürülebilmesi için ‘kapalı devre’ çalışma izni vermişti.

İŞTE ŞANGAY’DAKİ BAZI BÜYÜK ÜRETİCİLER

Ana sanayi

General Motors: Buick ve Cadillac

SAIC: MG ve Roewe

SAIC-Volkswagen: Audi, Skoda ve VW

Tesla: Model 3 ve Model Y

Tedarik sanayi

Aptiv

Bosch

SMIC

ThyssenKrupp

YENİ AMAROK BU YIL TANITILACAK

Volkswagen bu yılın sonunda tanıtmaya hazırlandığı tamamen yenilenecek pick-up modeli Amarok’un kamuflajlı fotoğraflarını paylaştı. Keskin tasarım çizgileriyle dikkat çeken yeni Amarok’un bir benzinli ve dört farklı dizel motor; dört ila altı silindirli ve 2.0 ile 3.0 litre hacimlere sahip motor olarak satışa sunulacağı bildirildi. Modelde, isteğe bağlı olarak arkadan itiş, seçilebilir veya sürekli dört tekerlekten çekişli olmak üzere farklı güç aktarma çözümleri de bulunuyor. Güney Afrika’da üretilen yeni Amarok, beş donanım seviyesiyle sunulacak. Giriş seviyesi ‘Amarok’ olurken bir üst basamakta ‘Life’ ve ‘Style’ donanım seviyeleri olacak. Volkswagen Ticari Araç ayrıca ‘PanAmericana’ (off-road karakteri) ve ‘Aventura’ (on-road karakteri) olmak üzere üst versiyonlar da sunacak.

MERCEDES’TEN TİCARİ ARAÇ SERİSİ

Mercedes-Benz yeni hafif ticari araç serisi T-Serisi’ni tanıttı. Sürgülü kapıları ve kapsamlı donanım özellikleriyle dikkat çeken beş koltuklu T-Serisi, 4.498 milimetre uzunluğa, 1.859 milimetre genişliğe ve tavan barları olmadan 1.811 milimetre yüksekliğe sahip. Yeni T-Serisi’nin başlangıç seviyesini 102 HP (75 kW) benzinli motor ve manuel şanzıman ile T 160 oluşturuyor. 85 kW (116 HP) dizel motor ise yüksek güç ve yüksek tork işleviyle örneğin sollama gibi anlık güç gereksinimlerini destekliyor. Anlık olarak 89 kW güç ve 295 Nm tork elde ediliyor. Tüm motorlar ECO start/stop işleviyle donatılıyor. 6 ileri manuel şanzıman dışında, iki dizel motor ve daha güçlü olan benzinli motor, 7 kademeli çift kavramalı otomatik şanzıman (DCT) ile de üretiliyor.

TÜRKİYE’DE ELEKTRİKLİ ARAÇLARA İLGİ ARTIYOR

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY (Ernst & Young), perakende otomotiv alanındaki tüketici satın alma ve kullanım tercihlerine ilişkin araştırmasının sonuçlarını duyurdu. Araştırmanın sonuçları, Türkiye’de tüketicilerin elektrikli ve hibrit araçlara ilgisinin hızla arttığını gösterdi. Buna göre, bir sonraki satın alacakları aracın hibrit ya da elektrikli olacağını söyleyen Türk tüketicilerin oranı geçen yıla kıyasla 11 puan artışla yüzde 27 oldu. Gelecekte kesinlikle elektrikli ve hibrit araç alabileceklerini belirten Türk tüketicilerin oranı yüzde 29 iken, bu oran fiyat teklifinin yeterince cazip olması durumunda ise yüzde 90’a kadar yükseliyor. Araştırma, elektrikli araçların cazip bir seçenek olarak görünmesinin nedenlerine de odaklandı. Buna göre, Türk tüketicilerin elektrikli araca duydukları ilginin nedenini öncelikle bu araçların çevreye daha az zarar vermesi olarak gösteriyor. Araştırmada, tüketiciyi elektrikli araçlardan uzaklaştıran başlıca etkenlerin ise yetersiz şarj altyapısı ve yüksek fiyat olduğu ortaya çıktı. Türk tüketiciler, elektrikli araç alma isteklerinin önündeki başlıca unsur olarak da yüzde 43 oranla yeterli şarj istasyonunun olmamasını ve yüzde 41 oranla araç fiyatlarının yüksek olmasını gösteriyor.


TESLA MODEL 3 AVRUPA LİDERİ

Mart ayında Avrupa pazarında en çok satılan otomobil Tesla Model 3 oldu. Bu dönemde 23 bin 13 adetlik satış rakamına ulaşarak geçtiğimiz yılın aynı ayına göre satışlarını yüzde 50 arttıran Model 3, tüm Avrupalı rakiplerini geride bıraktı. JATO Dynamics verilerine göre, Model 3’ü 21 bin 26 adetle Peugeot 208, 18 bin 968 adetle bir başka Tesla modeli olan Model Y takip etti. Avrupa’nın en popüler modellerinden Volkswagen Golf ise mart ayında 16 bin 784 adetlik satışla dördüncü sırada yer alabildi. Dacia Sandero ise 16 bin 778 adetle mart ayını beşinci sırada tamamladı. Bu sonuçlar, ABD’li Tesla’nın Avrupalı üreticiler üzerinde iyiden iyiye baskı yaratmaya başladığını da ortaya koydu. Şirket aynı dönemde, bataryalı elektrikli otomobil satışlarınında da Model 3 ve Model Y ile liderliği bırakmadı. Mart ayında Avrupa’da en çok satan üçüncü bataryalı elektrikli otomobil modeli ise Fiat 500 oldu. Plug-In Hybrid (şarj edilebilir hibrit) otomobillerde Ford Kuga 5 bin 544 adetlik satışla birinci sırada geldi. Bu modeli, 4 bin adetlik satışla Volvo XC40 ve 3 bin 748 adetlilık satışlar Peugeot 3008 izledi.

RENAULT TRAFİC SATIŞA SUNULDU

Renault, hafif ticari araç segmentindeki modeli Trafic’in yenilenen versiyonunu Türkiye’de satışa sundu. Şirketten yapılan açıklamada, Panelvan ve Combi 5+1’de sunulan düz vites versiyonların yanı sıra; Trafic Combi 5+1 ve Trafic Combi 8+1’de sunulan otomatik vites seçeneklerinin, pazardaki artan otomatik vites talebine cevap vererek markanın ticari araç pazarındaki iddiasını arttıracağı bildirildi. Modelin başlangıç fiyatı ise 421 bin lira olarak açıklandı. Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, “Geçtiğimiz eylül ayında Türkiye pazarına sunduğumuz Yeni Express’in ardından Yeni Trafic modelinin de yenilenmesi, ürün gamına eklenen otomatik vitesli ve 8+1 koltuklu versiyonlarıyla ticari araç pazarındaki iddiamızı daha da yukarılara taşımak istiyoruz” dedi.