Beklentilerin üzerindeki büyümede iç talepteki canlanmanın yanı sıra bir yıl sonra tekrar artıya geçen güçlü ihracat etkili oldu.

TÜİK, 2017 yılı birinci dönem büyüme verilerini açıkladı. Gayrisafi yurtiçi hasıla ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2017 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5 arttı. Anketlerde piyasa beklentisi yüzde 3,5-4 aralığında yer alıyordu. Beklentilerin üzerindeki büyümede iç talepteki canlanmanın yanı sıra bir yıl sonra tekrar artıya geçen güçlü ihracat etkili oldu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yüzde 5’lik büyümenin 2.8’inin yurtiçi talepten 2.2’sinin yurtdışından geldiğini belirterek, “Bu dengeli büyümeye işaret ediyor” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye ekonomisi geçen yıl son çeyrekte yüzde 3.5, 2016’nın tamamında yüzde 2.9 ile beklentilerin üzerinde büyümüştü.

Büyüme sonrası ilk değerlendirmeler de geldi. Başbakan Yardımcısı Canikli, “Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte ortaya koyduğu büyüme performansına sadece şapka çıkartılır” derken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Beklentileri aşan büyüme oranı, 2017 geneli için de işaret fişeği” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli ise “Yüzde 5 büyüyeceğiz demiştik,gereksiz ve teknik analizden yoksun not indirimi yapan kuruluşların not artışı yapmalarını bekliyoruz” ifadesini kullandı.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise “Beklenenden daha iyi bir performans ve daha güzel haber. Yüzde 5’in 2.8’inin yurt içi talepten, 2.2’sinin yurt dışından geldiği görülüyor. En önemli boyut bu, sadece yüksek büyüme değil daha dengeli bir büyüme görülüyor. İkinci çeyreğe ilişkin öncü göstergelere bakıldığında büyümenin daha da hızlandığını görüyoruz… Sürdürülebilirlik konusu da önemli. Yatırım seferberliği referandum sonrası kendisini daha da güçlü gösterecek.

Üretim yöntemiyle gayrisafi yurtiçi hasıla tahmini, 2017 yılının birinci çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 14,3 artarak 641 milyar 584 milyon TL oldu.

Gayrisafi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2017 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım sektörü toplam katma değeri yüzde 3,2, sanayi sektörü yüzde 5,3, inşaat sektörü yüzde 3,7 arttı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise yüzde 5,2 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2017 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,7 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,4 arttı.

Tüketim harcamaları yüzde 5,1 arttı

Hanehalklarının nihai tüketim harcamaları, 2017 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 5,1 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 9,4, gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise yüzde 2,2 arttı.

Mal ve hizmet ihracatı, 2017 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 10,6, ithalatı ise yüzde 0,8 arttı.