TÜRK Hava Yolları (THY) tamamı Türk mühendis ve işçileri tarafından imal edilen koltukların kullanıldığı ilk Boeing 777-300ER tipi uçağı törenle teslim aldı. THYnin Uçak Bakım Hangarı önünde düzenlenen törene THY İcra Komitesi ve Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Bilal Ekşi,  Türkiyenin uçak koltuk üreticisi TSI’nin ortaklarından Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcilisi Ayşem Sargın Işıl  ile çok sayıda davetli ve çalışanlar katıldı.

Türkiyenin uçak koltuk üreticisi TSI tarafından imal edilen koltukların kullanıldığı ve kuyruk tescili TC-LJK olan ilk Boeing 777-300ER uçağının teslim töreninde bir konuşma yapan THY İcra Komitesi ve Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, şunları söyledi:

Havacılığın, aktif rol aldığı her alanında sürekli yatırımı kendisine misyon edinen Türk Hava Yolları, özellikle son yıllarda altyapı çalışmalarına daha fazla ağırlık vererek, Türk Havacılık sektörünün ilerlemesine de önemli ölçüde katkı sağlıyor. Bundan üç yıl önce, büyük bir girişimle Türk Sivil Havacılık tarihinde yine bir ilke imza attık. Sektöre lojistik destek sağlamak kaydıyla, partner firmamız Assan Hanil ile birlikte TSI Uçak Koltuk Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.yi kurarak, sektörde çok daha aktif bir rol üstlendik. Ve bugün de, uluslararası standartların tümünü karşılayan üretici firmamız TSIın tasarladığı, yerli üretim koltuklarla montajlanmış ilk uçağımızı teslim alıyoruz. Bugün, filomuzdaki ilk Türk yapımı koltuklarla teslim aldığımız, 30’uncu Boeing 777-300ER’i kapsamlı filomuza dahil ederken, yakın gelecekte TSI’ın alanında lider bir marka olacağından ve uçaklarımızın önemli bir parçasını oluşturacağından eminiz.

AYCI: ARTIK İHRACATÇI OLDUK

İlker Aycı galley (uçak mutfağı) üretiminde ihracatı başarıyla gerçekleştirdiklerini 200 uçakta Türk yapımı galley ürünlerinin kullanıldığını söyleyerek Artık ihracatçı olduk. İnşallah bundan sonra da bu koltuk şirketimizin ihracatçı konumuna gelecek. Sadece THY uçakları değil diğer uçaklara da koltukları vereceğiz şeklinde konuştu. Aycı, son dönemde rakamların iyileşmeye başladığını ifade ederek, Yolcu sayılarındaki doluluk oranlarındaki artış sefer sayılarındaki artış her yerde kendini gösteriyor. ABD, Afrika ve Uzak Doğu pazarında hareketlenme var. Rusyadan gelen ziyaretçi sayısı da çok olumlu anlamda etkiledi dedi.

FAANIN KURALI

THY filosuna giren ve Türk yapımı 30. uçağın teslim töreninde konuşan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi ise koltukların Türkiyede yapılıp montaj için ABDye gönderilmesi konusundaki bir soruya ise bunun Amerikan Ulusal Havacılık Teşkilatı olan FAAnın bir kuralı olduğunu bu nedenle tüm dışarıda yapılan parça ve aparatların montesinin uçağın üretim merkezinde yapıldığını söyledi.

TSI ortaklarından Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar ise otomotiv sektöründe kabiliyetlerin ve iç donanımdaki tasarım yeteneklerini havacılık sektörüne aktarabilmek için yola çıktıklarını ifade ederek ,Cumhuriyetin 100. Yılında koltuk imal kapasitesinin 10 bini bulacağını söyledi.

YABANCI HAVAYOLU ŞİRKETLERİDEN TALEP

Kurdele kesimi sonrası uçak içinde koltukları deneyen Aycı, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Aycı, koltuk üretiminin sanıldığı gibi basit olmayıp teknoloji gerektirdiğini sözlerine eklerken yabancı havayolu şirketlerin talepleri olduğunu belirtti. Aycı, Türk şirketlerinin de bu koltukları tercih etmelerinin ülkeye ekonomik katkı yapmak için önem arzettiğini de ifade etti. İlker Aycı bir çağrı yaparak Diğer hava yolu şirketleri lütfen alacakları uçaklarda TSI koltuklarının alınması konusunda karşı taraftaki satıcılara bu konuda bir istek götürsünler. Böylelikle Türkiyedeki hava yolu şirketlerinin uçakları bizim koltuklarımızla donanmış olsun dedi.

KOLTUK İMAL TESİSLERİ İzmitTE

Türk Hava Yolları, Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. ve Assan Hanil ortaklığında kurulan Turkish Seats Industries (TSI) tarafından üretilen uçak koltuklarının, otomasyon ve yazılım dâhil konsept geliştirme ve tasarlama aşamalarının tamamı Türkiyede gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. Yılı; 2023 vizyonu doğrultusunda açıklanan yüzde yüz Türk uçağı üretimi hedefi kapsamında, yaklaşık üç yıldır titizlikle çalışan TSI, İzmit’te kurulan tesislerinde seri üretime geçti. Daha önce ilk aşamada Boeing 737-800 ve hemen ardından Airbus A319-320 ve 321 tipi uçaklarda ekonomik ömrünü tamamlayan koltuklar yerli tasarımlarla yenilendi. Yıllık 10 bin koltuk kapasiteli üretim hattının 2024 yılında 50 bin adede çıkarılması ve pazar payının yüzde 10’a yükseltilmesi planlandı.

THY KENDI URETTIGI KOLTUKLARIN MONTE EDILDIGI ILK BOEING 777 TIPI UCAGI TESLIM ALDI.THY YONETIM KURULU BASKANI ILKER AYCI BIR KONUSMA YAPTI.. FOTOGRAF:FAIK KAPTAN/ISTANBUL,(DHA)

THY KENDI URETTIGI KOLTUKLARIN MONTE EDILDIGI ILK BOEING 777 TIPI UCAGI TESLIM ALDI.THY YONETIM KURULU BASKANI ILKER AYCI BIR KONUSMA YAPTI..
FOTOGRAF:FAIK KAPTAN/ISTANBUL,(DHA)