Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, uluslararası kuruluşların Türkiye’nin büyümesine ilişkin tahminlerini yukarı yönlü revize ettiğine dikkati çekerek, düşük tahminlerin maliyetinin olduğunu ve bunu iyi niyetli görmediklerini belirtti.

Zeybekci, “IMF’den OECD’ye, Dünya Bankasından Moody’s’e birçok kuruluşun 2017 yılına ilişkin Türkiye büyüme tahminini yüzde 3 civarından yaklaşık yüzde 7’lere yükseltmesi oldukça dikkat çekicidir. Yapılan revizelerin ilk açıklanan tahminlerin iki katının da üzerinde olması, söz konusu kuruluşların Türkiye’nin ekonomi dinamiklerini anlamada oldukça başarısız olduklarını açıkça gösteriyor” dedi ve ekledi:

“Düşük tahminler ekonomimiz üzerinde doğrudan ve dolaylı yollarla önemli maliyetlere neden oluyor. Söz konusu kuruluşların bu tahminleri yaparken iyi niyetli davrandıklarına inanmıyorum”

Türkiye ekonomisinin 2017’de, tahminlerin üzerinde, yaklaşık yüzde 7,5 büyümesini beklediğini de ifade eden Zeybekci ayrıca, bu büyümeye net ihracatın katkısının pozitif olacağını kaydetti.