Kripto paraların yüzü gülmeye başlasa da riskler yine satışları canlandırdı. Bir süredir ayı piyasasında olan ve neredeyse tarihi zirvelerinden yüzde 50 aşağıda işlem gören kripto para piyasaları güçlenemiyor.

ÇEŞİTLİ RİSKLER VAR

Küresel ekonomi hem jeopolitik riskler, hem de finansal sorunlarla baş etmeye çalışıyor. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ihtimali ve buna yönelik olarak birçok ülkenin vatandaşlarına Ukrayna’yı terk etmelerine yönelik açıklama yapması, Rusya’nın Ukrayna’daki diplomatlarını geri çağırması çatışma potansiyelini ön plana çıkarıyor. Rusya’nın olası bir harekata tek başına girişeceği beklenirken arka planda Çin’in destekleyici olabileceği konuşuluyor.

Tüm bunların yanında ABD, AB ve NATO ülkeleri Ukrayna tarafında bulunuyor.

FED’DEN FAİZ ADIMI BEKLENİYOR

ABD’de enflasyonun 40 yılın zirvesi olan yüzde 7.5 seviyesinde gelmesi, Fed’in Mart ayında faiz artırma ihtimalinin çok yüksek olması ve bunun da doları güçlendirecek olmasından dolayı kripto paralar yine ağır yara aldı.

KORKU ENDEKSİ TOPARLANDI

Kripto paraların 2022 dibinden yükseliş hareketi göstermesiyle birlikte korku endeksi 20 seviyelerinden 44 seviyesine kadar yükseldi. Kripto para piyasanın toplam değeri 1.877.603.698.209 dolar olurken 24 saatteki toplam hacim 89.257.525.368 dolar oldu.

BITCOIN SATICILI SEYREDİYOR

Tüm bu gelişmeler ışığında kripto paraları negatif ayrıştı. Bitcoin 41 bin 771 dolara kadar geriledi. Saat 10:38 itibarıyla yüzde 3 oranında düşüşle 42 bin 22 dolardan alıcı buluyor. Bitcoin tarihi zirvesi olan 69 bin dolardan yüzde 40 aşağıda işlem görüyor. Bitcoin’in dominansı yüzde 43.27 seviyesinde bulunuyor.

ETHEREUM DA KAYIPLARDA

Ethereum’a bakıldığında güçsüz seyir yine devam ediyor. Ethereum saat 10:38 itibarıyla yüzde 6 oranında kayıpla 2908 dolar seviyesinde işlem görüyor.