TEMSA’nın 2021 iş sonuçları ve 2022 beklentilerine ilişkin düzenlenen toplantıda, 2021’de bir öndeki yıla göre toplam satış adetlerinde yüzde 122 oranında artış kaydedildiği bildirildi.

TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, salgının ve aşı çalışmalarının gölgesinde geçen bir yılı geride bıraktıklarını kaydetti.

Dünyada salgının direkt etkisini en yoğun şekilde hisseden sektörlerin başında turizm ve taşımacılığın geldiğini vurgulayan Doğancıoğlu, yurt dışında ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi öncelikli pazarlarda COVID-19 kaynaklı endişelerin yanında, sosyal ve siyasi anlamda da çok sayıda olağanüstü gelişmelere tanıklık ettiklerini söyledi.

Doğancıoğlu, “Tüm bunlara ve TEMSA’nın son yıllarda yaşadığı zorlu süreçlere rağmen 2021; yeniden yükselişe geçtiğimiz, TEMSA’nın parlak günlerine geri dönüşünü başlattığımız başarılı ve sembolik bir yıl oldu. Sabancı Holding’in yanı sıra kardeş şirketimiz Skoda Transportation’ın bilgi birikimi ve teknolojik gücüyle önümüzdeki dönemde bu başarıları çok daha üst seviyelere taşıyacağız.” dedi.

Skoda Transportation’ın kendilerine yeni ihracat kapıları araladığını ve bu anlamda güç kattığını belirten Doğancıoğlu, Skoda Transportation ile raylı ulaşım araçlarıyla ilgili Adana’da üretim faaliyetlerinin hayata geçmesi konusunda da bir çalışma yapabileceklerini, 2023 yılından itibaren fabrikada otobüslerin yanında başka ürünleri de gösterebilir hale geleceklerini söyledi.

“18 ülkeye araç sattık, ihracatı yüzde 144 artırdık”

2021 sonuçlarına ilişkin detayları paylaşan Doğancıoğlu, otobüs, midibüs ve hafif kamyon segmentinde yaklaşık 2 bin adetlik araç satışı gerçekleştirdiklerini ve kendileri için geçen yılın en büyük başarılarından birinin ihracattaki güçlü konumlarını pekiştirmek olduğunu vurguladı.

Doğancıoğlu, “Gerek yenilikçi ürünlerimiz gerekse güçlendirdiğimiz bayi ağımızla ihracatımızı da yine adetsel bazda yüzde 144 artırdık ve 18 farklı ülkeye araç satışı yaptık. TEMSA’nın toplam satış adedi de geçtiğimiz yıla göre yüzde 122 yükseldi.” dedi.

“İlklerle dolu bir yılı geride bıraktık”

2021’in özellikle elektrikli araçlar konusunda yaşanan gelişmelerle TEMSA tarihine geçtiğini belirten Tolga Kaan Doğancıoğlu, şunları kaydetti: “TEMSA’nın uzun yıllara dayanan elektrikli araç yolculuğunun ilk meyvesini geçtiğimiz yıl içinde aldık ve TEMSA tarihinin ilk elektrikli araç teslimatını geçtiğimiz yıl içinde İsveç’e gerçekleştirdik. Diğer yandan, kardeş şirketimiz Skoda’nın logolarını taşıyan ilk elektrikli araçlarımızı da Adana’daki fabrikamızda üreterek Prag’a teslim ettik. Yine Romanya, Sırbistan, Buzau, Arad, Druskininkai ile yaptığımız anlaşmalarla TEMSA’nın elektrikli araçları bu ülkelerde de yollarda olacak. Ayrıca, şehirler arası yolculuk için tasarladığımız elektrikli aracımız bugün ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, dünya teknoloji devlerine ev sahipliği yapan Silikon Vadisi’nde pilot uygulamalarına devam ediyor. Yurt dışında bunları yaparken, yurt içinde de ASELSAN ile birlikte geliştirdiğimiz Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli elektrikli otobüsünün yollara çıkması için Samsun Büyükşehir Belediyemiz ile imzaları attık.”

“2030 ve 2040 taahhütlerine öncülük edeceğiz”

Geçen günlerde düzenlenen COP26 İklim Zirvesi’nde verilen taahhütlere de değinen Doğancıoğlu, “Ülke olarak, 2040’tan itibaren tüm yeni kamyon ve otobüslerin karbondioksit salınımının sıfıra indirilmesi taahhüdünde bulunduk. 2030’a geldiğimiz de de bu oranı yüzde 30’a ulaştırmak zorundayız. TEMSA olarak ülkemizin bu taahhütlerine sadece uymakla kalmayacağız, aynı zamanda bu konuda öncülük edeceğiz. Kendi yol haritamızı da buna göre hazırladık. İhracatımızın şu an yüzde 6’sı bu sıfır emisyonlu elektrikli araçlardan geliyor. Bu oran her yıl artacak ve 2025’te hedefimiz bu oranı yüzde 80’e çıkarmak. Ayrıca, 2025 yılında toplam otobüs hacmimizin yarısından fazlasını elektrikli araçlarla karşılayacağız.” şeklinde konuştu.

“Ülke ihracatına da çok önemli katkılar sunuyoruz”

Tolga Kaan Doğancıoğlu, TEMSA’nın teknolojik ürünleriyle kendi sektöründe katma değerli ihracata da öncülük ettiğini belirterek, “2021 yılı ülke ihracatımızın kilogram birim değeri yaklaşık 1,3 dolar. Bu bizim sektörümüzde 10-11 dolar civarında. TEMSA’nın ihracatına baktığımızda da konvansiyonel araçlarda bu rakam 20 dolar civarındayken, elektrikli araçlarda 30 doların dahi üzerine çıkıyor. Yani TEMSA, bugün ülkemiz ihracatına da çok önemli katkılar sunuyor. Elektrikli araçların yaygınlaşması bu katkıyı ciddi şekilde pekiştirecektir.” dedi.