İMAM GÜNEŞ – İSTANBUL

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) başkanlığı için hareketli günler yaşanıyor. Adaylığını açıklayan ilk isim Ahmet Güleç olurken, gözler mevcut başkan İsmail Gülle’ye çevrildi.

Bugün gerçekleşen tekstil sektör kurulunda yapılan seçim sonrasında Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Fikret Kileci sektör kurulu başkanı seçildi.

Toplantıdan edindiğimiz bilgilere göre, başkan yardımcıları ise Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı Pınar Taşdelen Engin ve Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Zeki Kıvanç oldu. Böylece, TİM Başkanı İsmail Gülle, yeni dönemde aday olamayacak.

TİM yönetmeliğine göre, TİM başkan adayı olacak ismin kendi sektör kurulunda başkan veya başkan yardımcısı olması gerekiyor. Ancak bir pusulada iki isim yazıldığı için itirazın olduğunu, seçimlerin onaylanması için Ankara’dan haber beklendiğini öğrendik.

Bu gelişmenin ardından görüştüğümüz ihracatçılar, tekstil veya hazır giyim sektöründen bir ismin TİM başkan adayı olabileceğini söyledi.