Yeni Yusufeli’ni biz çok beğendik“ dedi. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte Artvin’in Yusufeli ilçesini yeni yerine taşımaya başladıklarını belirten Bakan Kurum, “TOKİ’mizle inşasını yaptık. Ve Türkiye’nin en büyük iskan projesinde sona geldik. Baraj nedeniyle sular altında kalacak Yusufeli ilçemizi yeni yerine taşımaya başladık. Yeni Yusufeli’ni biz çok beğendik” ifadelerini kullandı.

YENİ YUSUFELİ PROJESİ

Yusufeli ilçesinde Türkiye sınırları içinde 410 kilometrelik uzunluğa sahip, Kuzeydoğu Anadolu’nun en büyük nehirlerinden biri olan Çoruh Nehri üzerine Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) projelendirildi. 26 Şubat 2013 yılında temeli atılan Çoruh Nehri’nin üzerine 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise “çift eğrilikte ince kemer baraj tipi” kategorisinde 3’üncü en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı’nın gövde inşaatı tamamlandı. Baraj inşaatı ile birlikte ilçe merkezi ile köylerde yaklaşık 5 bin konut, 270 iş yeriyle 9 bin 430 dönüm tarım arazisi su altında kalacak. Yusufeli’nde yeni yerleşim yerinde 4 etap halinde sürdürülen alt ve üst yapı ile bina ve çevre düzenleme çalışmaları tamamlanırken; 7 farklı köyde yöresel mimaride 2 katlı modern evler yapıldı. Toplam 520 köy evi inşa edildi. Yusufeli’nde alt ve üst yapı ile bina ve çevre düzenleme çalışmaları tamamlanan 2 etap taşınmaya hazır hale getirildi. Yeni yerleşim yerinde 2 bin 698 konut 321 iş yeri 22 arsa için hak sahibi bulunuyor.

‘TAŞINMA SÜRECİ BAŞLADI’

Yusufeli’nin yeni yerleşim yerinde yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler veren Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan ise “Bakanımız Murat Kurum’un himayelerinde yenilenen yerleşim yeri TOKİ Başkanlığınca, yaklaşık 800 bin metrekare bir inşaat alanında gerçekleştirildi. Konutlarıyla, sosyal donatı alanlarıyla, kamu binalarıyla, ticari üniteleriyle, köy yapılarıyla, kırsal konutları ile birlikte bu yapım süreçleri gerçekleştirildi. Taşınma sürecinde 1’inci ve 3’üncü etap dediğimiz bölgelerimizin tamamı tamamlandı. Bütün enerji verileri de sağlandı ve bu bölgede taşınma süreci başladı. 2’nci ve 4’üncü bölgede ise taşınmaya engel bir durum olmamakla beraber vatandaşımızın bütün hassasiyetlerini göz önüne alarak, peyzajı ile yeşili ile tam anlamıyla bitmesi için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.