Ülkemiz seçim atmosferine girdi. Ancak 14 mayısta yapılacak seçimler yaşanan deprem felaketi nedeniyle bu defa buruk geçecek. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri için sandık başına gideceğiz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin uygulanmaya başlamasıyla birlikte tanıştığımız ittifak ortaklıkları, eski dönemde yaşadığımız koalisyon döneminin yerini almış gözüküyor. Cumhurbaşkanlığı için dört adayın kesinleştiği yüksek seçim kurulu tarafından açıklandı. Ülkemiz için hayırlı olması en büyük dileğimizdir.

Seçimlere yaklaşık 45gün gibi zaman kala günlerdir altılı masanın adayı ve diğer adayların ve siyasi partilerin oy oranlarını araştıran anket şirketlerinin sonuçlarını takip ediyoruz. Anketler her konuda yapılabilir ama biz bugün için seçim anketlerini baz alacağız. Kamuoyuna açıklanan seçim anketlerinin sonuçları farklı bilgiler içerebiliyor. Yapılan bu anketlerde tam sonuç almak mümkün değildir. Az da olsa bir standart sapma söz konusudur. Bugüne kadar yapılan seçimlerde alınan sonuçları gerçeğe yakın tahmin eden anket firmaları olduğu gibi sonuçların gerçekten uzak olduğu anket sorumlularının da özür dilediklerine şahit olduk.

Aşağıda euronews sitesinden aldığım son anket sonuçlarını okuyabilirsiniz.

14 Mayıs 2023 seçimlerine haftalar kala kamuoyu araştırma firmaları son anket sonuçlarını açıklamaya devam ediyor. Son seçim anketlerinin ortalamasına göre hangi parti ne kadar oy alıyor?

Yöneylem, MAK, Artı Bir, GENAR, Saros, ORC, Türkiye Raporu, AR-G, Aksoy, PİAR ve ALF’ten oluşan 11 firmanın açıkladığı sonuçlara göre partilerin oy oranını çıkardık. Yeni anket sonuçları açıklandıkça grafik ve ortalama sonuçlar güncellenecektir.

Kaynak: Yöneylem, MAK, Artı Bir, GENAR, Saros, ORC, Türkiye Raporu, AR-G, Aksoy, PİAR ve ALF • (Sonuçlarda yer aldığı anket sayısı ortalaması)

Anket ortalamalarına göre ilk sırada yüzde 32,8 ile AK Parti yer alıyor. CHP’nin oy ortalaması yüzde 27,6. Üçüncü sıradaki HDP ise yüzde 10,7 oy alıyor. İYİ Parti’nin oy oranı yüzde 10,5. MHP ise yüzde 6,5 oy alıyor. Yöneylem anketi hariç diğer firmaların verileri kararsızlar dağıtıldıktan sonraki sonuçları içeriyor.

Yüzde 3’ün altındaki partilerin ortalaması daha az ankete dayanıyor

Kaynak: Anket firmaları • (*Sonuçlarda yer aldığı anket sayısı ortalaması; **Kararsızlar dağıtılmadan.)

Yüzde 3’ün altında kalan diğer partilerin oy oranları ise her anket firmasının açıkladığı sonuçlarda yer almıyor. Aşağıdaki tabloda hangi partinin hangi ankette ne kadar oy aldığınızı görebilirsiniz. Bu partilerin ortalama oy oranlarını açıklanan anket sayısına göre yaptık. Mesela Memleket Partisi’nin oy oranı 11 değil; 9 anket sonucunun ortalamasını gösteriyor.

Buna göre Memleket Partisi’nin ortalama oy oranı yüzde 2,9. Gelecek Partisi ve DEVA’nın ortalaması ise yüzde 1,6. Yeniden Refah Partisi’nin oy ortalaması yüzde 1,3. Türkiye İşçi Partisi (TİP) yüzde 1,2; Zafer Partisi ise yüzde 1,1 oy alıyor. Saadet Partisi ise yüzde 0,9’da kalıyor.

Bu partilerin her anket firmasının açıkladığı sonuçta yer almaması ortalamaların dikkatle değerlendirilmesini gerektiriyor.

Bu haberdeki ortalamalar adı geçen 11 kamuoyu araştırmanın mart ayında yaptığı sonuçları gösteriyor.

Ülkemiz için hayırlı olsun.

ZAFER ÖZCİVAN

Ekonomist